VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seminář arbitrů se vydařil

Tachov - Předseda komise A. Ardeleanu hodnotil dvoudenní sezení fotbalových rozhodčích.

2.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Alena Burešová

Kolem fotbalových rozhodčích je v průběhu sezony stále rušno. Stávají se hlavními viníky porážek či špatného výkonu toho či onoho týmu, mnozí bafuňáři si na nich „hojí“ svou neschopnost. Je ale nutno dodat, že někteří z nich těmto „živlům“ nahrávají svým neprofesiálním účinkováním na hřišti a někdy i mimo něj. Vedení komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Tachov chce tyto věčné problémy eliminovat na minimum a rozhodčí připravuje v zimní přestávce co nejsvědomitěji na jarní boje.

V minulých dnech absolvovali rozhodčí náročný dvoudenní seminář na Butově. O něm si Deník povídal s předsedou komise rozhodčích OFS Tachov Aurelem Ardeleanu.

Proč se seminář uskutečnil na Butově a byl dvoudenní?

Na mimořádném semináři na podzim loňského roku padla otázka, proč není seminář dvoudenní, tak jsem ho v tomto rozsahu domluvil na Butově.

Jak jste spokojený s jeho průběhem a jaká byla účast?

S průběhem semináře jsme velice spokojený. Šestihodinovou přednášku měl předseda pravidlové komise v Čechách p. Kureš a jsem přesvědčený, že byla velice kvalitní. Další dvouhodinovou přednášku včetně videa měl člen komise rozhodčích v Čechách p. Peteřík. Týkala se zakázané hry, udělování červených a žlutých karet, nařízení pokutových kopů atd…

…S účastí jsem nadmíru spokojený, jen jeden rozhodčí odmítl uhradit předem stanovené náklady a odešel . Semináře se zúčastnili i dva funkcionáři Bavorského kraje.

Přivítali jste ve svých řadách také nové adepty?

Bohužel, přihlásil se pouze jeden šestnáctiletý adept. Komise má k dispozici pouze 36 rozhodčích, z nich 14 je ve vyšších soutěžích, takže za každého nového člena jsme rádi a dveře mají noví zájemci stále otevřené.

Jistě jste hodnotili podzimní část soutěží, co od vás rozhodčí slyšeli?

Převážně kritiku, na chování některých z nich, špatné vypisování zápisů a ještě další připomínky.

Uspokojili výsledky testů tak, aby jste mohli říct, že jste po teoretické stránce připraveni na sezonu?

Výsledky testů až na dva rozhodčí byly dobré.

Připravujete nějaké novinky jako je třeba hodnocení rozhodčích či změny při delegování rozhodčích na jednotlivá utkání?

V tomto směru nic nového nepřipravujeme. Hodnocení rozhodčích tady bylo a moc se neosvědčilo. Co se týče obsazení rozhodčích, tak bychom rádi, pokud to bude kapacitně možné, na vybraná utkání delegovali tři rozhodčí.

Jak vnímáte kritiku do řad vašich „oveček“?

Chápu, že největší kritika se snáší na rozhodčí, hlavně když mužstvo prohraje. Komise rozhodčích je kritizována i výkonným výborem, ale zřejmě si nikdo neuvědomuje, že jediná komise rozhodčích pracuje s lidmi. Ostatní komise pracují jen s papíry, které jim rozhodčí předloží. A když oni něco rozhodnou špatně, tak se nic moc neděje, jako když něco pokazí rozhodčí. Je jen škoda, že oddíly, hlavně ty, které nejvíce kritizují, nedoporučili nové arbitry.

Bylo něco, co vás jako předsedu potěšilo?

Určitě, ale více se vždy v Česku všeobecně mluví raději kriticky. Dobré věci nechtějí někteří lidé ani slyšet, ale je to škoda. Já bych chtěl vyzvednout spolupráci s rozhodčími z Německa. Naši rozhodčí odpískali tři zápasy u sousedů a kolegové z Německa řídili tři utkání u nás. Tato spolupráce bude nadále pokračovat. Myslím si, že utkání kam byli kolegové z Německa delegováni, byla bez problémů. Také z německé strany zazněla na naše rozhodčí jen chvála a zápasy zvládli velmi dobře, stejně jako němečtí kolegové u nás.

Autor: František Hlas

2.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení