Návštěvu Tachovska využila sedmnáctiletá fotbalová naděje také k tomu, aby si zašla na Gymnázium v Tachově pro další studijní úkoly. Honza totiž studuje a škola mu vytvořila individuální plán studia a příští rok jej čeká maturita.

„Domů se dostávám tak jednou za dva, tři měsíce,“ řekl nám v kabinetu českého jazyka, kde jsme se setkali, nadějný brankář. „Dovolené máme podle toho, jak trénujeme a jak máme rozepsané zápasy,“ dodal.

Bezmála dvoumetrový mladík chytá v současné době za dorost Chelsea a trénuje s dospělým B týmem. Rezervní týmy, na rozdíl od Česka, nehrají v Anglii v žádné z běžných soutěží, ale mají vlastní soutěž s vlastním řádem. Dorostenecká smlouva končí tachovskému odchovanci letos v létě. Tím završí dva roky svého působení v týmu. „Po vypršení dorostenecké smlouvy bych zůstal zřejmě v rezervě dospělého týmu, ale určitě bych se ve fotbale chtěl dostat co nejvýš. A jedním ze snů je samozřejmě reprezentace,“ říká Honza.

Život dorosteneckého fotbalisty ve špičkovém týmu světové úrovně je podle Šebka dost stereotypní. Do osmnácti let žijí mladí fotbalisté v rodinách, po dovršení dospělosti jim Chelsea, pokud zůstanou u týmu, zařídí byt. „Jinak jsme prakticky od rána do večera na hřišti. Případně máme jiné aktivity, jako posilovnu, plavání. Také stravovat se musíme v tréninkovém centru, aby se vědělo, co všechno jíme,“ přibližuje denní režim. Trenéři dávají mladým fotbalistům prý dost zabrat. „Hodně dbají na nasazení při tréninku a také na disciplínu. To je základem,“ vysvětluje Honza.

Prakticky denně se dorostenci setkávají s hvězdami A týmu Chelsea. Honza Šebek má tedy příležitost denně hovořit s nejlepším českým fotbalistou loňského roku Petrem Čechem. „Vídáme se často, povídáme si, hodně řešíme situaci v klubu, nebo co je nového, a tak podobně.“

Jestli zůstane v Anglii, to zatím mladý gólman neví, fotbalovou budoucnost má před sebou. Stejně jako tu životní. Když se ho zeptáte na děvčata, jednoznačně odpovídá, že jako životní partnerku by chtěl Češku. „V Česku jsou děvčata nejlepší a nejhezčí,“ řekl nám. Kromě fotbalu ho ale nejvíce zaměstnává škola. „Cením si toho, že mi tachovské Gymnázium umožnilo individuální program. Když je člověk delší čas mimo, ztrácí se celkem snadno přehled. Proto když mám volno, snažím se hodně číst. Teď mě třeba oslovil Viewegh, ale čtu taky povinné věci do školy.“

Pro mladé fotbalisty, kteří by chtěli dosáhnout na nejvyšší mety, má Honza Šebek z Tachova, hráč slavné Chelsea FC, jedinou radu: „Dřít. Je třeba dřít a nevzdávat se. Ale je to také trochu o štěstí.“