VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči Nového Sedliště vynikají v soutěžích

Nové Sedliště – Seriál Lidé svatého Floriána pokračuje a tentokrát se věnujeme historii a současné činnosti Sboru dobrovolných hasičů v Novém Sedlišti.

25.11.2009
SDÍLEJ:

TITO ČLENOVÉ SDH Nové Sedliště se v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let zásadně podíleli na tvorbě tedhnického zázemí obce a zároveň sklízeli první úspěchy sboru v hasičském sportu. Foto: SDH Nové Sedliště

Historie dobrovolných hasičů Nového Sedliště sahá až do roku 1885, kdy v obci založilo Sbor dobrovolných hasičů tehdejší německé obyvatelstvo.

„Po druhé světové válce, kdy byly příhraniční oblasti osídleny českým obyvatelstvem, byl Sbor dobrovolných hasičů v Novém Sedlišti znovu obnoven. Svou činnost zahájil sbor 12. ledna roku 1946 a měl tehdy osmnáct členů. Místní správní komise převzala po německém sboru hasičský inventář. Velitelem byl tehdy Jiří Hofman a starostou SDH byl František Beran. Již 23. února toho roku pořádal sbor v obci hasičský ples,“ uvedl současný velitel Sboru dobrovolných hasičů Nového Sedliště David Mergl.

V období od roku 1946 do roku 1953 se sbor angažoval nejen v pořádání zábav, ale soustředil se také na prevenci a výcvik. Organizace byla tehdy jedinou v obci. Její členové se museli potýkat s nelehkými podmínkami osídlenců a špatným technickým i materiálovým vybavením. Sbor neměl v té době prakticky žádné finanční prostředky. „Dnes s úctou oceňujeme obětavost, houževnatost a vytrvalost zakladatelů organizace,“ píše se v prohlášení k příležitosti 50. výročí od obnovení Sboru dobrovolných hasičů Nového Sedliště.

Od roku 1954 do roku 1960 prošel sbor určitou stagnací. Příčinou stagnace byly problémy v soukromém životě jednotlivých členů, ale především v tomto období procházela naše společnost kolektivizací, která měla na útlum činnosti rozhodující vliv.

Od počátku šedesátých let ale nastoupila mladá generace. Došlo ke zvýšení aktivity zejména v oblasti výcviku členů sboru, kteří měli ve svém středu Miloslava Moravce, Václav Pecháčka, Jaroslava Radu a další. „Tito členové se zásadně zasloužili o vzestup našeho sboru. Adaptovali bývalou kovárnu na hasičskou zbrojnici, opravili kanalizaci, čekárnu v obci, vybudovali dodnes používanou klubovnu a postupně vytvořili zázemí pro činnost organizace,“ vysvětlil David Mergl.

Ke zvýšení aktivity sboru došlo opět v roce 1975. Sbor se v tomto období účastnil soutěží v hasičském sportu. Od roku 1977 až dosud stojí v čele výboru SDH Nového Sedliště Miloslav Moravec.

Začátek osmdesátých let poznamenala tragická událost, kdy na soutěži v požárním sportu zahynul aktivní člen SDH Václav Pecháček. Na jeho počest se dodnes každoročně pořádá soutěž v hasičském sportu, Memoriál Václava Pecháčka.

V roce 1993 vstoupilo do sboru mnoho mladých lidí. „olektiv se zaměřil na požární sport. „Postupně jsme se stále lépe umisťovali na soutěžích. Dorostenecké družstvo v roce 1995 obsadilo třetí místo na mistrovství republiky. Družstvu mužů v tomto roce o jednu příčku postup na mistrovství republiky unikl, ale o rok později suverénně na mistrovství postoupili a obsadili pátou příčku,“ uvedl Mergl.

Od roku 2000 se sbor zaměřil na výchovu mladých hasičů. Nejmladší žáci dosahovali úspěchů i mimo oblast kraje. „Výborných výsledků v té době dosahovala Pavla Dobrá nebo Kamila Merglová, které dnes tvoří zkušené jádro kolektivu žen,“ řekl Mergl.

Kozlův hasičský počin

„Dobrovolní hasiči Nového Sedliště v osmdesátých letech vytvořili zázemí pro činnost SDH, které využívají členové sboru dodnes. Adaptovali tehdy bývalou kovárnu na hasičskou zbrojnici, opravili kanalizaci, čekárnu v obci, vybudovali dodnes používanou klubovnu,“ řekl nám velitel David Mergl.

Autor: Markéta Kaprhálová

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení