VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos se do soutěží zapojili i hasiči Dlouhého Újezdu

Dlouhý Újezd - Seriál Lidé svatého Floriána pokračuje a tentokrát se věnujeme historii a současné činnosti Sboru dobrovolných hasičů v Dlouhém Újezdu.

28.10.2009
SDÍLEJ:

Již třetí ročník Újezdského kolečka pořádali letos Újezdští dobrovolní hasiči. Návštěvníci si zde měli možnost vyzkoušet stříkat vodním dělem a seznámit se s prací dobrovolných hasičů. Foto: Archiv SDH Dlouhý Újezd

První zmínka o Sboru dobrovolných hasičů v Dlouhém Újezdu se datuje k roku 1946. V tomto roce začínali dobrovolníci pouze s výbavou, která jim zbyla po německých hasičích. Budova hasičárny, ve které sbor působí dodnes, byla postavena roku 1973. „Do tohoto roku byla hasičárna v domku zvaném zvonička. je to jediný domek v obci, který má dodnes zvoničku,“ upřesnil nám velitel SDH v Dlouhém Újezdu, Vladislav Bareš. Věž na sušení požárních hadic byla postavena roku 1982.

V dnešní době má Dlouhý Újezd padesát členů Sboru dobrovolných hasičů. „Letos se nám přihlásilo šest nových členů. Je to také tím, že jeden z členů sboru Jakub Plecitý sestavil soutěžní družstvo a začal s ním jezdit na hasičské závody. Dříve byli hasiči v naší obci vyhlášení úspěchy na soutěžích. Letos se naše družstvo zúčastnilo soutěží zhruba po deseti letech,“ uvedl Bareš. „I přesto, že soutěžní družstvo je založené prvním rokem, sklidilo již několik úspěchů, jako například druhé místo v Halži a ve Studánce,“ chlubí se úspěchy Bareš.

Soutěžní družstvo se schází na tréninky většinou v pracovních dnech ve večerních hodinách. Celý sbor se schází pravidelně první sobotu v měsíci. „V poslední době se snažíme obnovit výstroj. Začali jsme nakupovat nové přilby, také jsme dostali nové boty a zásahové obleky. Chystáme se ještě pořídit teplejší obleky na zimu,“ řekl nám Bareš. V letošním roce si členové SDH v Dlouhém Újezdu postavili i novou šatnu pro výjezdové družstvo. Dobrovolné hasiče v Dlouhém Újezdu podporují i místní podnikatelé.

Jako požární zásahová jednotka vyráželi naposledy členové sboru minulý rok v lednu k požáru komína na rodinném domu. Od roku 1989, kdy si dobrovolní hasiči pořídili novou cisternu, jezdí vypomáhat k požárům i do sousedních obcí. Letos vyráželi ke dvěma požárům v sousedních obcích, minulý rok ke třem zásahům.

SDH Dlouhý Újezd pořádá v obci i kulturní akce. „Tradičně organizujeme masopustní průvod, masopustní maškarní ples nebo rybářské závody. Také pomáháme s přípravami soutěží na Den dětí. Letos jsme pořádali již třetí ročník Újezdského kolečka. Na této akci si mohou návštěvníci vyzkoušet práci hasičů, například nejoblíbenější atrakci stříkání z vodního děla.“ dodává Bareš.

Kromě kulturních akcí pomáhají dobrovolníci i s opravou požární nádrže a úklidovými pracemi pro obec.

„Dříve jsme měli i dětské hasičské družstvo, ale to se bohužel rozpadlo, když se odstěhoval jeho velitel,“ lituje Bareš. Do kroniky SDH Dlouhý Újezd pravidelně zaznamenává veškeré události Jiřina Benešová.

Kozlův hasičský počin

„Největším hrdinstvím dobrovolných hasičů je vstát z postele ve tři v noci, když začne houkat siréna. Být do deseti minut připraven a odjíždět se zásahovým vozidlem pomáhat cizím lidem a ještě s vizí, že se vrátí až ráno, zpocení, špinaví a mokří. To je podle mě velké hrdinství od lidí, kteří to dělají zadarmo a dobrovolně,“ řekl Bareš.

Autor: Markéta Kaprhálová

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení