První zmínka o Sboru dobrovolných hasičů v Dlouhém Újezdu se datuje k roku 1946. V tomto roce začínali dobrovolníci pouze s výbavou, která jim zbyla po německých hasičích. Budova hasičárny, ve které sbor působí dodnes, byla postavena roku 1973. „Do tohoto roku byla hasičárna v domku zvaném zvonička. je to jediný domek v obci, který má dodnes zvoničku,“ upřesnil nám velitel SDH v Dlouhém Újezdu, Vladislav Bareš. Věž na sušení požárních hadic byla postavena roku 1982.

V dnešní době má Dlouhý Újezd padesát členů Sboru dobrovolných hasičů. „Letos se nám přihlásilo šest nových členů. Je to také tím, že jeden z členů sboru Jakub Plecitý sestavil soutěžní družstvo a začal s ním jezdit na hasičské závody. Dříve byli hasiči v naší obci vyhlášení úspěchy na soutěžích. Letos se naše družstvo zúčastnilo soutěží zhruba po deseti letech,“ uvedl Bareš. „I přesto, že soutěžní družstvo je založené prvním rokem, sklidilo již několik úspěchů, jako například druhé místo v Halži a ve Studánce,“ chlubí se úspěchy Bareš.

Soutěžní družstvo se schází na tréninky většinou v pracovních dnech ve večerních hodinách. Celý sbor se schází pravidelně první sobotu v měsíci. „V poslední době se snažíme obnovit výstroj. Začali jsme nakupovat nové přilby, také jsme dostali nové boty a zásahové obleky. Chystáme se ještě pořídit teplejší obleky na zimu,“ řekl nám Bareš. V letošním roce si členové SDH v Dlouhém Újezdu postavili i novou šatnu pro výjezdové družstvo. Dobrovolné hasiče v Dlouhém Újezdu podporují i místní podnikatelé.

Jako požární zásahová jednotka vyráželi naposledy členové sboru minulý rok v lednu k požáru komína na rodinném domu. Od roku 1989, kdy si dobrovolní hasiči pořídili novou cisternu, jezdí vypomáhat k požárům i do sousedních obcí. Letos vyráželi ke dvěma požárům v sousedních obcích, minulý rok ke třem zásahům.

SDH Dlouhý Újezd pořádá v obci i kulturní akce. „Tradičně organizujeme masopustní průvod, masopustní maškarní ples nebo rybářské závody. Také pomáháme s přípravami soutěží na Den dětí. Letos jsme pořádali již třetí ročník Újezdského kolečka. Na této akci si mohou návštěvníci vyzkoušet práci hasičů, například nejoblíbenější atrakci stříkání z vodního děla.“ dodává Bareš.

Kromě kulturních akcí pomáhají dobrovolníci i s opravou požární nádrže a úklidovými pracemi pro obec.

„Dříve jsme měli i dětské hasičské družstvo, ale to se bohužel rozpadlo, když se odstěhoval jeho velitel,“ lituje Bareš. Do kroniky SDH Dlouhý Újezd pravidelně zaznamenává veškeré události Jiřina Benešová.

Kozlův hasičský počin

„Největším hrdinstvím dobrovolných hasičů je vstát z postele ve tři v noci, když začne houkat siréna. Být do deseti minut připraven a odjíždět se zásahovým vozidlem pomáhat cizím lidem a ještě s vizí, že se vrátí až ráno, zpocení, špinaví a mokří. To je podle mě velké hrdinství od lidí, kteří to dělají zadarmo a dobrovolně,“ řekl Bareš.