VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: Na rozvoji Černošína se podílí i zdejší hasičský sbor

Černošín - Pokračujeme v seriálu Lidé svatého Floriána. Tentokrát se věnujeme historii Sboru dobrovolných hasičů v Černošíně.

2.9.2009
SDÍLEJ:

Mezi oblíbené hasičské soutěže patří ta v Černošíně. Účastníci klání totiž musí překonávat vodní překážku po uzounké betonové lávce.Foto: DENÍK/Miloš Němec

První zmínka o Černošíně je již z roku 1290. Od svého založení, až do dnešního dne postihlo město několik pohrom v podobě několika velkých požárů, kdy vyhořela velká část města.

Roku 1611 požár kostela a části obce, 1804 požár obce, kdy vyhořelo 84 domů, 1836 shořelo 68 obytných a 134 hospodářských budov a poslední velký požár se datuje k roku 1899.

S ohledem na tyto události není divu, že zde roku 1882 vznikl sbor dobrovolných hasičů. Nejenom díky těmto požárům, ale i hospodářskému vývoji doznala tvář Černošína mnoha změn, až do dnešní podoby města.

Kozlův hasičský počin: V loňském roce začala rekonstrukce hasičské zbrojnice.

„Nejdříve jsme snižovali podlahu v garáži, abychom tam vůbec dostali naše nové auto, které jsme dostali taktéž v loňském roce. Dále pak následovala celková rekonstrukce hasičské zbrojnice, začínající novými rozvody elektřiny, novým topením, plastovými okny a na závěr novou fasádou. Za toto vše bychom rádi poděkovali lidem, kteří vložili do této akce svůj čas, námahu a samozřejmě městu Černošín, který vložil nemalou finanční částku, aby tato rekonstrukce vůbec mohla proběhnout,“ uvedl starosta černošínských hasičů František Hrubý.

V roce 2008 jednotka SDH Černošín zasahovala celkem u 13 událostí­.U požárů celkem devětkrát.

Dále jednotka zasahovala jednou u polomů po větrné smršti, jednou u dopravní nehody, jednou při vyhledávání osoby a zúčastnila se námětového m cvičení. V loňském roce jednotka strávila u zásahů celkově 147 hodin.

V Černošíně pamtaují na činnost nejmladších členů sboru. „Náš potěr se v květnu letošního roku zúčastnil okresního kola hry Plamen, kde předvedl vynikající výkony. Odměnou za vynaložené úsilí jim bylo ocenění v podobě poháru a věcných cen za dosažené první místo,“ pochvaluje si starosta.

„V našich řadách máme přibližně pětačtyřicet dospělých členů a šestnáct dětí, z čehož se zhruba čtvrtina podílí aktivně na dění kolem našeho sboru. Dobrovolní hasiči obecně neúčinkují pouze při hašení požárů, ale asistují i při jiných živelných katastrofách jako povodně, vichřice a jiné,“ řekl František Hrubý.

Výjezdová jednotka SDH Černošín má 15 členů. Dále se pak, když je zapotřebí, podílí na výpomoci v obci, pořádání různých společenských akcí. „Za všechny ostatní bych vyzdvihl stavění obecního máje, hasičský ples a Florijánskou zábavu,“ dodal starosta.


Autor: Miloš Němec

2.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení