VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolupráce s německými kolegy uvadla kvůli jazykům

Konstantinovy Lázně - Pokračujeme v seriálu Lidé svatého Floriána. Tentokrát se věnujeme historii Sboru dobrovolných hasičů v Konstantinových Lázních.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Lidé svatého Floriána – hasiči z Konstantinových Lázní zasahovali při lesním požáru u Strahova.Foto: SDH Konstantinovy Lázně

První zmínka o konstantino­lázeňských hasičích se datuje k 19. prosinci roku 1912. Ustanovující schůze se uskutečnila v hotelu Kavalír (dnes Alžbětin dvůr) na popud Františka Kavalíra a Jana Košťála.

Prvním zásahovým vozidlem se stala dodávka Václava Pavlise. „Od bývalé německé hasičské jednotky byl pak převzatý nepojízdný hasičský vůz a další materiál,“ přibližuje historii starosta současného sboru Jiří Havlovic. První hasičská zbrojnice vznikla v Lázních v domě s popisným číslem 5, požár byl vyhlašován válečnou sirénou namontovanou na stejné budově. Jako takový byl konstantinolázeňský hasičský sbor schválen v roce 1947 Hasičskou jednotou v Praze.

V listopadu roku 1953 zasáhl hlavní lázeňskou budovu rozsáhlý požár. „Na jeho likvidaci se tehdy podíleli nejen naši, ale i hasiči z okolí i Plzně,“ uvedl Havlovic.

O čtyři roky později vzniká v Konstantinkách hasičské družstvo žen a na místní škole zájmový hasičský kroužek. V roce 1963 navázali hasiči družbu se sborem z tehdejší NDR, obce Roitzsch. V roce 1971 byl sboru přidělený požární cisternový automobil ZILL – ASC 25, v příštím roce pak hasiči dostali Š 1203 a požární přívěs na motorovou stříkačku. O dva roky později bylo dokončena stavba nové požární nádrže pod budovou současného obecního úřadu.

„V sedmdesátém čtvrtém roce se naše dětská družstva zapojila do celostátní hry Plamen pod vedením Jany Hampapové a od té doby si zároveň vedla vlastní kroniku kolektivu mladých hasičů,“ připomněl starosta konstantinolá­zeňských dobrovolníků.

V roce 1983 byl do zbrojnice přiveden plyn na vyhřívání garáží a dílny. První výstava zdejší historické požární techniky se uskutečnila v roce 1984. „Zároveň bylo založeno muzeum požárních stříkaček, kočárů a požárních prostředků,“ uvedl Jiří Havlovic.

Hasiči z Lázní navázali v roce 1990 spolupráci s hasiči z německého Hagendorfu. „V následujících letech se uskutečnilo několik vzájemných návštěv, které ale postupně kvůli jazykové bariéře upadaly,“ vysvětlil starosta.

Rok 2002 je pro hasiče významný. Z vlastních finančních prostředků si zakoupili nákladní multikáru, na výjezdy dostali nové plovoucí čerpadlo a motorovou pilu.O čtyři roky později byl dobrovolníkům předaný nový zásahový vůz CAS 16 MAN, který ve službě nahradil CAS 25. Od obce jej pro své účely zakoupila pro svůj sbor obec Krašovice.

Autor: Miloš Němec

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Robert Gilbert přebírá 5. května 2016 dekret o udělení čestného občanství Domažlic z rukou starosty Miroslava Macha.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Jana Míková se opět prosadila na stupně vítězů

Tachov – Opět na stupních vítězů, a to dokonce mezi staršími jezdci, stanula při jednom ze svých letních startů mladá tachovská automobilová závodnice Jana Míková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení