VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plánští hasiči zasahovali u tří povodní

Tachovsko - Lidé svatého Floriána, to je název seriálu Deníku, který budeme přinášet čtenářům každý týden, vždy ve čtvrtek.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Plánští dobrovolní hasiči pomáhali při odklízení následků tří povodníFoto: JSDH Planá

Plánští odstraňovali následky tří povodní

Prvními lidmi seriálu jsou dobrovolní hasiči z Plané. Jsou nejstarším sborem v okrese. Jejich historie sahá až k roku 1871.

Každý měsíc zachraňují životy lidí, tak jako všechny sbory a tak jako jiné sbory, pomáhali při odstraňování následků po třech povodních v letech 1997, 1998 a 2002. Velitel Josef Švarcbek nám o nich povyprávěl.

„U prvních povodní jsme byli v roce 1997. Zasahovali jsme na Bruntálsku, v obci Široká Niva a byli jsme mezi prvními, kteří poskytovali pomoc po zátopové vlně. Než jsme ale vyjeli, udělali jsme v Plané sbírku a desítky organizací a lidí přispěli různými věcmi. Od kartáčků, přes košťata, až po ložní prádlo. Vyrazili jsme v koloně tří nákladních vozidel a dvou hasičských vozů. Tehdy s námi ještě jeli dobrovolní hasiči z Tachova. Dorazili jsme do skladu civilní ochrany v Bruntále, kde jsme složili humanitární pomoc. Tam jsme ale také zjistili, jaký je lidský hyenismus. Už ve skladě totiž docházelo k tomu, že skladníci si nové věci mezi sebou, jak se říká, zašili. Naučili jsme se, jak dávat pomoc lidem v postižených oblastech,“ vypráví Švarcbek.

Když požárníci vše vyložili, šli si pro pokyny. Bylo jim sděleno, že budou pomáhat v Široké Nivě. „Odklízeli jsme spadlé stromy, likvidovali jsme uhynulá zvířata a všechno se nosilo na obrovské ohniště. Čerpali jsme vodu ze sklepů domů. Vše fungovalo tak, že se ve zdi probourala díra a jednou stranou jsme do objektu hnali vodu a tím otvorem vytékala voda ředěná bahnem,“ řekl velitel. Po všem se vše vysušilo sušákama.

„V Široké Nivě jsme zasahovali v osmi lidech. Dalších osm bylo v Plané, v pohotovosti ke klasickému výjezdu,“ řekl Švarcbek.

Podruhé jsme zasahovali v Kounově, na Rychnovsku.

„O velkých povodních v roce 2002 jsme byli tři neděle v Plavech pod Římovskou přehradou (jižní Čechy). To byla obec, která byla odříznutá od světa. Zasahovala tam i technika, kterou zapůjčili Plánské služby. Asi po čtrnácti dnech prací přijel pluk civilní ochrany a jen konstatovali, že nemají žádnou práci. Dělali jsme od šesti ráno, do setmění,“ vyprávěl velitel.

V Plavech také byli jediní, kteří dodávali elektrický proud. „Lidé si u nás nechávali nabíjet telefony. Měli jsme elektrocentrálu. Tehdy bylo odříznuto od elektrického proudu přes čtyři sta obyvatel. Drsné to bylo také v případě, kdy jsme se potřebovali dostat do Českých Budějovic, do skladu hmotných zásob. Jednoho dne jsme se tam přeci vypravili a projížděli jsme s Liazkou úsekem, kde byl asi metr vody. Kdyby jsme vyjeli mimo silnici, tak jsme se převrátili, ale je to holt úděl hasiče. Do obchodu jsme pak přivezli základní potraviny. Předzásobili jsme je,“ řekl Švarcbek.

Autor: Josef Holek

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení