Hokejisté Škody Plzeň porazili v nedělním pátém kole extraligy pražskou Spartu 4:3 a doma si připsali potřetí výhru za tři body. Třaskavá bitva tradičních rivalů nabídla téměř sedmi tisícům diváků drama až do konce.

Plzeň po první třetině vedla o dva góly, ale soupeř po první pauze srovnal. Indiáni ale ještě do konce druhé dvacetiminutovky znovu odskočili do vedení a ačkoliv Sparta potom v závěru utkání při hře bez gólmana ještě vykřesala naději,  Škodovka už vítězství uhájila.

V úvodu aktivnější Indiáni se poprvé prosadili v šesté minutě dokonce v oslabení. Útočící Preisinger byl za sparťanskou brankou podražený, ale v signalizované výhodě hrál dál. Puk poslal na dojíždějícího Kratěnu, který pálil přesně k pravé tyči.

Po rychlé kombinaci Pulpán před odkrytou brankou hostů trefil jen tyčku. Ale  v 15. minutě po Schleissově průniku po křídle a křižné přihrávce Kodýtek parádní ranou pod horní tyč přidal druhý plzeňský gól.

V úvodu prostřední části  se ale domácí ocitli hned třikrát po sobě v oslabení, navíc jim stále chyběl Gulaš, pykající nejen za svůj údajný prohřešek, ale i za kritiku sudích. „Půl sprostého slova jsem neřekl,“ dušoval se jeden z klíčových mužů vítězů. Jenže Sparta už při hře pět na pět využila zaváhání Indiánů ve vlastním pásmu a Černoch do odkryté branky snížil. A ani ne po dvou minutách bylo srovnáno. Přesilovku využil Reichenberg.

Jenže v čase 33:56 rovněž v početní výhodě slavila Plzeň. Nejprve přečkala nájezd hostů, aby poté sama udeřila. Po levém křídle prolétl Kratěna a Mertl po jeho pobídce nedal Aittokalliovi ve sparťanské kleci šanci. A uklidňující čtvrtý gól potom v třetí části přidal po spolupráci s Mertlem ranou z mezikruží Gulaš. Hrál vůbec mimořádný zápas. U Gulašů čekají každou chvíli narození druhého potomka a nastávající otec stíhal sledovat dění v porodnici i na ledě. „Žena je zatím v klidu,“ říkal po zápase vousatý bohatýr. Kromě vítězného gólu si ještě za stavu 3:2 připsal skvělý obranný zákrok. V plzeňském pásmu dobruslil pronikajícího soupeře a puk mu obětavě vypíchl.

A závěr? Plzeňská aréna za stavu 4:2 bouřila radostí, jenže soupeř ještě odvolal gólmana a v šesti na pět půl minuty před koncem překonal jinak výborného Svobodu.

Předtím Gulaš trefil jen tyčku opuštěné sparťanské klece. Tři body i tak zůstaly v Plzni a nad ledem mohla zaznít vítězná píseň v podání Ryana Hollwega, který jinak zápas vinou zranění sledoval jen v hledišti.