Od úvodních minut měli navrch Plzeňští, kteří mohli jít do vedení již v 6. minutě. To v přesilovce nebezpečně pálil z mezikruží Vlasák, ale Štěpánek byl pozorný. Domácí se ale nepoučili, a tak přišel zákonitě trest. Odraženou ránu Benáka od modré srazil těsně před brankou obránce Voráček k číhajícímu Heřmanovi, který ranou po ledě otevřel skóre.

Vítkovice sice bleskově vyrovnaly v početní výhodě, kdy se i přes faul prosadil Kvapil, ani to však domácí neprobralo. V úvodu druhé třetiny zaspala vítkovická obrana, kapitán hostů Straka našel v ideální pozici Vostřáka, který překvapil Štěpánka. O dvě branky to bylo za další čtyři minuty. Hvila vyslal do sóla Adamského a levé křídlo druhé plzeňské formace se trefilo přesně.

Na kontakt se dostal lídr extraligy v polovině zápasu. Z nenápadné akce vytěžil maximum Svačina, když z levého kruhu našel mezírku mezi betony hostujícího gólmana Francouze. Dlouho se však vítkovická lavička z kontaktní branky neradovala. Modrý totiž natáhl z dálky a propálil chumel hráčů před sebou.

Deset minut před koncem vymodlil drama Klimek, když dorazil Burgerovu nepřesnou střelu odraženou od zadního mantinelu. Západočeši měli po celé utkání výraznou převahu, zasypali Štěpánka řadou střel a v závěru si tři body i díky přesilovce v posledních dvou minutách pohlídali.

Plzeň vyhrála zaslouženě, uznal Hadamczik

„Plzeň byla od úvodní třetiny o dost lepší,“ přiznal vítkovický gólman Jakub Štěpánek, na kterého včera vyslali hosté celkem osmačtyřicet střel. „Vletěli na nás, dobře napadali, byli aktivní a my se s tím nemohli srovnat,“ pokračovala opora Ostravských a dodala: „Závěr si už pohlídali.“

Výborné utkání znovu odehrál Martin Straka, který mazácky připravil v úvodu druhé třetiny vedoucí gól na 2:1 pro Vostřáka. Plzeňský kapitán bodoval již ve dvanáctém utkání po sobě, což je letošní rekord extraligy. Ani slávistickému ostrostřelci Červenkovi se taková šňůra nepodařila. „Je mi to jedno, na nějaké rekordy se nedívám,“ mávl rukou Straka a dodal: „Hlavní je, že máme tři body.“

„Jeli jsme do Ostravy s cílem, hrát aktivně. Vsadili jsme na celoplošný hokej, plný pohybu. Musím ocenit výkon mladíků. Do zápasu nastoupilo šest juniorů. Nezbývá, než je pochválit, podali fantastický výkon. Tři body z Vítkovic, to je skvělé. Po takovém zápase se jede domů zvesela,“ řekl plzeňský kouč Marian Jelínek.

Domácí lodivod zrovna nejásal. „Plzeň hrála velmi dobře, hodně aktivně, byla lepší bruslařsky. Hráčům nejde upřít snaha, ale když jste všude o krok později, žádný systém nefunguje. Vůle po vítězství tam z naší strany byla, zkoušeli jsme i nějaké změny. Plzeň vyhrála zaslouženě,“ uznal trenér Vítkovic Alois Hadamczik.

Plzeňští se tak díky výhře bodově dotáhli na svého nedělního soupeře a jsou druzí. V dalším utkání se utkají v pátek na svém ledě s Českými Budějovicemi.

HC Vítkovice Steel – HC Plzeň 1929 3:4

Třetiny: 1:1, 1:3, 1:0. Muž zápasu: M. Straka. Branky a nahrávky: 16. Kvapil (Sičák, Burger), 29. Svačina (Stehlík, Klimek), 49. Klimek (Burger, P. Hubáček) – 14. Heřman (Benák), 21. Vostřák (M. Straka, Vlasák), 25. Adamský (Hvila), 37. Modrý (Stránský, Kovář). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Rozhodčí: Hradil, Jebavý – Bádal, Pouzar. Diváci: 3991.

Vítkovice: Štěpánek – Kuboš, Stehlík, Jurečka, Trnka, Sičák, Rehák, Voráček – Treille, Štefanka, P. Hubáček – Klimek, Burger, Kvapil – Ujčík, Vrána, Svačina – Szturc, R. Hruška, Strapáč. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Plzeň: Francouz – Jeřábek, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Benák, Dresler, O´Brien – Vostřák, M. Straka, Vlasák – Hvila, Vampola, Adamský – Scofield, Heřman, Dvořák – Stránský, Kovář, Lev. Trenéři: Jelínek a Razým.