„Uspořádat takovou výstavu není jednoduché, předcházela tomu řada jednání, zejména kvůli termínům. Ale podařilo se,“ řekl nám ředitel stříbrského muzea s tím, že je rád, že vše dospělo ke zdárnému konci. Galerie muzea nabízí návštěvníkům řadu skleněných předmětů z díla designéra Šípka, které vznikly v jeho sklářské dílně. Umělec, který se v devadesátých letech stal hradním architektem, se ve Stříbře představuje také touto svojí druhou profesí. K vidění jsou zejména Šípkovy židle a další nábytek.

Bořek Šípek se nedělní vernisáže zúčastnil, ale zůstal věrný své zásadě neuvádět své výstavy a nehovořit k návštěvníkům. Přesto si udělal čas a s řadou lidí se nechal vyfotografovat a popovídal si s nimi při prohlídce exponátů. „Že se moje práce vystavují tady ve Stříbře je hlavně proto, že mám rád takové menší výstavy a je třeba umožnit také lidem, kteří nemají tolik možností cestovat do Prahy, aby je viděli. A určitě je to zásluha ředitele muzea, se kterým se známe,“ sdělil nám umělec.

Hostům vernisáže se představila také Šípkova partnerka, zpěvačka Leona Machálková, která zazpívala několik písní v doprovodu muzikantů Petra Berkiho (klavír) a Ivana Koreného (kytara).

Ve Stříbře se Bořek Šípek ukázal ještě ve třetí profesi – jako zdatný kuchař. Je majitelem pražské restaurace Arzenál, která je vyhlášena asijskou kuchyní. Řada lidí využila možnost poobědvat s ním. Osmichodové menu připravil Šípek osobně ve spolupráci s gastrotýmem restaurace U Rybiček. „Byl to obrovský zážitek, spolupracovat s panem Šípkem v kuchyni,“ vyjádřil se majitel restaurace David Ryba. „Vždycky, když někdo takový přijde, je to zdroj inspirace a oživení,“ dodal. V menu bylo možné ochutnat například telecí, bažanta, mořského ďasa a další speciality, na jejichž přípravu Bořek Šípek dohlížel.

Rozhovor s Bořkem Šípkem

Pane Šípku, proč je místem výstavy právě Stříbro?

Mám rád takové akce v menších městech. Je třeba i lidem mimo Prahu nabídnout možnost si výstavu prohlédnout, i když takových příležitostí není mnoho. Teď skončila tato výstava v Jablonci a ze Stříbra se stěhuje do Ostravy. A určitě pomohlo tomu, že je tato výstava ve Stříbře, známost s ředitelem zdejšího muzea Pavlem Plánkou.

Exponáty, které zde vystavujete, je možné vidět ještě někde jinde?

Hodně jsou tu k vidění předměty pocházející ze sériové výroby, které se dají vidět nebo i zakoupit v galerii v Praze.

Výstava se jmenuje Animálie. Co tento název znamená?

Je to především vyjádření takové živočišnosti, která nás provází a která z některých prací tady vystavených čiší.

Vy jste architekt. Sledoval jste určitě také dění kolem Kaplického blobu. Co tomu říkáte?

Určitě jsem to sledoval a to, co kolem toho vzniklo, nebylo dobré. Nechci říkat svůj názor přímo na Kaplického projekt národní knihovny, ale veškeré tahanice kolem byly spíše ostudou. Rozhodně nám to dobré jméno neudělalo.

Myslíte, že by se Chobotnice, jak se projektu začalo říkat, na Letnou hodila?

Ať už se tam hodila nebo ne, určitě tam měla stát. Už kvůli mezinárodní prestiži, kterou by Praze přinesla.