VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní soubor Divoch oslaví dvacet let svého působení na scéně

Stříbro – Jan Přivřel žije v rodinném domě v Ostrově u Stříbra. Nyní pracuje jako vrátný v té samé obci. Dříve byl ale vojákem ve stříbrsých kasárnách, kde také začaly prvopočátky ochotnického divadla Divoch.

22.11.2012
SDÍLEJ:

JAN PŘIVŘEL PŮSOBÍ v ochotnickém souboru Divoch od začátku. Nyní dělá jak herce, tak režiséra. Foto: DENÍK/Lukáš Hilpert

O historii souboru, který má tento rok dvacáté výročí, nám Jan Přivřel, který je hercem a režisérem, poskytl rozhovor.

Jak vlastně vznikl Divoch?

S nápadem přišel Josef Strnad, který hrál dříve i v Kladrubech. Pak zkoušel udělat divadlo v kasárnách s vojáky. Problém ale byl ten, že když už s nimi něco nacvičil, tak šli kluci do civilu. Proto se začal pídit po jiné možnosti.

A jak vidno, tak se úspěšně dopídil.

Ano. Oslovil v kasárnách důstojníky. Já jsem se po nějaké době přihlásil s tím, že ale nemám žádné zkušenosti a pokud má už plno, tak to není nutné, abych do divadelního souboru šel. On mi na to řekl, že jsem první, co se přihlásil.

Jakou hru jste začali hrát jako první?

Tím, že v kasárnách byli samí chlapi, tak jsme začali s Cimrmanem od Svěráka a Smoljaka. Prvně jsme hráli jen pro vojáky, pak jsme začali hrát pro veřejnost.

Jaká byla v začátcích podpora z řad vojáků?

Bylo to skvělé. Měli jsme armádní autobus, který nás vozil na vystoupení. Náš velitel tuto činnost díky bohu bral a půjčoval nám všelijaké věci. Ať už šlo o kulisy, nebo právě o tu dopravu.

Co bylo dál?

Dál? S postupem času se začaly nepotřebné budovy uzavírat a my jsme již nemohli dál být od armády podporováni. Proto jsme se dohodli s městským kulturním střediskem na tom, že budeme spadat pod něj.

Tam i nyní secvičujete svá divadelní představení?

Ano, zkoušky máme přímo v kině. Dá se tam to plátno zatáhnout a je tam dostatečný prostor.

Takové dobrovolnictví je asi poměrně časově náročné, když musíte chodit do práce a jsou i jiné povinnosti?

Samozřejmě je to časově náročné, ale dá se to. Nejhorší na tom je, že máme všichni jinak směny. Proto někdy nezbývá, než se sejít o víkendu. To jsou většinou doma všichni.

Vraťme se k vaší oslavě dvaceti let. Je to poměrně dlouhá doba. Jak si vysvětlujete to, že jste tak dlouho vydrželi?

To je jednoduché. Lidé odchází a přichází. Důležité ale je, že vždycky zůstalo to jádro, které je u všeho velmi důležité. Také to bylo o tvůrčí povaze Pepy Strnadů, který mimo běžné hry zkoušel udělat i nějaká představení se zpěvem. Například hru Karlštejn, kterou hrajeme také teď o víkendu.

Co hrajete nejradši?

Tak vzhledem k tomu, že hrajeme v podstatě jen komediální hry, tak si moc vybírat nemohu.

Jak si ty role rozdělujete?

Dokud byl v souboru právě Pepa Strnad, který už bohužel není mezi námi, tak to rozděloval on, protože měl na rozdělení rolí cit. Teď se o tom radíme.

Co plánujete na oslavu dvaceti let Divocha?

Budeme hrát představení celý víkend v kině Slavia. Před představením je sestříháno třicetiminutové video o naší historii. Pozvali jsme samozřejmě i všechny bývalé členy, se kterými si chceme po skončení akce také popovídat.

Kde shání ochotnické divadlo peníze? Přeci jen není nic zadarmo.

S penězi to bylo hlavně ze začátku problematické. Hráli jsme prvně za dobrovolné vstupné. Nyní už se snažíme dávat nějakou cenu za vystoupení, aby se nám pokryly náklady na dopravu.

A to vám stačilo?

Musím přiznat, že to bylo někdy na hraně. Proto Pepa přišel na nápad, že bychom si mohli na naše hraní vydělat nějakou akcí. Tak jsme vymysleli pyžamový bál.

A povedlo se?

Povedlo. Nyní už je to ve Stříbře tradiční ples. Ze začátku se to dělalo v kasárnách. Ty nám pak byly malé a začali jsme pyžamák pořádat v kulturním domě. Byly i doby, kdy chodilo kolem šesti set lidí. Nyní je ta doba trochu horší, tak chodí lidí méně, ale věříme, že se to zase zlomí a budeme mít v budoucnu zase takovou účast.

Lukáš Hilpert

Autor: Redakce

22.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení