VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspirací jsou pro mne opadané listy i pupeny stromů

Planá - Výtvarník Václav Sika ke dvěma svým výstavám v Plané v rozhovoru pro Deník.

17.7.2015
SDÍLEJ:

Výtvarník Václav Sika vystavuje v PlanéFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Chodský umělec s výrazným přesahem nad regionální měřítko. Rodák z Domažlic tvořící geometrickou a abstraktní formu, ornament i díla realistická. Je vedoucí Galerie bratří Špillarů a jeho práci obdivovali návštěvníci galerií nejen Domažlicích, Plzni, Praze ale také například v Chamu, Regensburgu či Tokiu. Řeč je o Václavu Sikovi, jehož dvě výstavy můžete v těchto dnech spatřit v Plané a to v Galerii ve věži a v kostele sv. Petra a Pavla. Právě o těchto výstavách a své tvorbě odpovídal v rozhovoru pro Deník.

Přibližte čtenářům obě výstavy, které právě mohou vidět v Plané.
Návštěvníci si mohou prohlédnout v Galerii ve věži moji realistickou tvoru. Byla vybrána kolekce exotických rostlinných detailů, ale také ptáků, které jsem několik let maloval. Vedle toho jsou prezentovány obrazy z našich lesů a polí, jako jsou houby, lekníny a třeba i kukuřice. V nejvyšším patře se nalézá několik ukázek portrétů mladých lidí i několika Chodek a Chodů.
V bývalém kostele Petra a Pavla je naopak představena moje abstraktní část tvorby, která se skládá z velkoformátových obrazů ornamentů, drobnějších dřevěných objektů doplněných vinutými perlemi a vyvrcholením je šestimetrový objekt složený z upravených papírových dutinek v celkovém počtu přibližně 1200 kusů.

Kolika výtvarnými díly se mohou návštěvníci potěšit?
V Galerii ve věži je zavěšeno celkem přes dvacet obrazů dvou rozměrů a v kostele Petra a Pavla patnáct maleb ve formátu 160 x 130 cm.

Jak složité je uspořádat takové výstavy?
Příprava každé výstavy je spojena s řadou drobných i větších závažných úkonů, bez kterých se vlastně nedá uskutečnit. V prvé řadě, pan Dušan Kokaisl, který byl kurátorem obou výstav, musel u mě v ateliéru obrazy a objekty vybrat a následně zajistil dopravu a převoz všech potřebných exponátů do Plané. Pak vytvořil koncepci výstav (tedy rozmístění) a následně obě výstavy zavěsil tak, jak je může divák vnímat. Za uvedenou pomoc, mu co nejsrdečněji děkuji a děkuji také i paní ředitelce městského kulturního střediska Mileně Nové za další pomoc při organizování vernisáže a všeho co s ní souviselo, včetně dvou hudebních programů. Děkuji v této souvislosti také paní Aleně Mrovcové a kolegovi Tilo Ettlovi, se kterým jsem před nedávnem vystavoval v pražské Galerii kritiků.

Pro koho jsou výstavy určeny? Předpokládám, že pro širokou veřejnost i laiky…
Výstavy jsou určeny nejen uměnímilovnému publiku, neboť realistické obrazy zaujmou určitě nejširší veřejnost, a věřím, že také moje abstraktní tvorba osloví dospělé návštěvníky i děti.

Vaše obrazy vyžadují prostor a správné světlo. Jak jste spokojen s prostory? Mne to přišlo velice pěkně „sladěné".
Mám radost, že se vám instalace výstavy líbila a že vás zaujala. Je to samozřejmě zásluha již zmíněného kurátora pana Dušana Kokaisla. Není bez zajímavosti, že jsem před léty v Galerii ve věži vystavoval své práce ve spolupráci s plzeňskou výtvarnicí, keramičkou a pedagožkou Jiřinou Marešovou. Musím s radostí konstatovat, že obě dvě galerie mají své kouzlo, vzhledem k tomu, že se jedná o netypické prostory. Co se týče světla, jsem také velmi spokojen.

V obrazech je vidět výrazný rozdíl témat: na jedné straně opakující se grafické motivy v ploše, na straně druhé realistické obrazy lidí, zvířat i rostlin. Kde hledáte inspiraci pro svoji práci?
Inspiraci hledám vždy v přírodě, ať již pro svoje abstraktní a ornamentální kompozice, tak pro realistické obrazy. Ty vznikly jako odpočinek od abstraktní tvorby, kterou jsem se větší část života zabýval. Inspirovat mohou tvary listů, které opadaly a tvoří na zemi pod stromy zajímavé ornamenty, ale tvarově velmi zajímavé mohou být i pupeny stromů a rostlin, kterých je nepřeberné množství. Tak bych mohl pokračovat dál a dál.

Kdo je váš vzor, je-li nějaký?
Nemůžu uvést nějaký výtvarný vzor, ale rád zmíním tvorbu několika světoznámých autorů, jako byli např. Albrecht Dürer, Pablo Picaso, Gustav Klimt a naproti tomu Češi – Josef Mánes, Jaroslav Čermák a třeba i Jan Zrzavý. Jejich obrazy okouzlují nejen mě, ale určitě i valnou většinu návštěvníků výstav, které srdečně zvu na svoje obě prezentace do Plané u Mariánských Lázní.

Autor: Antonín Hříbal

17.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení