VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modlil jsem se, abychom obstáli

Stříbro - Při nedávné návštěvě francouzského Moncoutant, kde podepsali smlouvu o partnerské spolupráci, se Stříbrští mimo jiné prezentovali také kulturou.

19.10.2009 1
SDÍLEJ:

Jedním z kulturních vyslanců hornického města ve Francii byla metalová kapela Coward. Foto: Archiv Cowardu

Jedním z kulturních vyslanců hornického města ve Francii byla metalová kapela Coward. O jejím miniturné v novém partnerském městě Stříbra jsme hovořili s bubeníkem a zakladatelem kapely Pavlem Rybeckým, který vystupuje v dalších projektech také pod uměleckým jménem Hrabě Yan Ropucho.

Co předcházelo vašemu odjezdu? Jak jste vlastně přijali informaci, že budete Stříbro reprezentovat na slavnostech v Moncoutant?

Zhruba před měsícem k nám pronikla informace, že bychom mohli hudebně reprezentovat naše město Stříbro v rámci rozšiřování partnerských smluv. Neváhali jsme ani okamžik a účast přislíbili.

Cesta do Francie trvala, jak jsem se doslechl, přibližně nějakých patnáct hodin. Nenudili jste se?

Odjezd byl plánován na dvaadvacátou hodinu. Náš VW Transporter v čele s M.Šulcem, naší aparaturou, Yanem Ropuchem, Alfonzem Shinterem, Martinem Zrasavcem a Killmasterem z hor, Martinou Sihelskou a vševědoucí paní Rožánkovou vyrazil na cestu dlouhou zhruba čtrnáct set kilometrů. S námi souběžně jela ještě dvě auta s panem starostou a místostarostou.

V autě jsem nemohl usnout, tudíž jsem se staral, aby ostatní také nemohli spát a začal je prudit. Nebylo to nic těžkého, a tak se pomyslná facka visící ve vzduchu nezastavila až do odpoledních hodin a příjezdu do našeho cíle.

Ve Francii jste byli ubytováni v rodinách. Jak jste se tam cítili?

V Montcountant jsme byli rozděleni do různých rodin mezi tamní obyvatele. Já s bratrem Martinem, zřejmě kvůli vizáži, jsme byli přiděleni mezi mladší a hezčí pár lidí, než Alfonz s Karlem. Bydleli jsme v rybářském ráji Peskalis a oni někde na samotě. Ani jsme se nestačili vyspat a už jsme museli stavět aparaturu. Poté nastalo slavnostní uvítání, večeře o třech chodech a hlavně smršť přípitků.

Jak vlastně z tvého pohledu vypadal slavnostní večer?

Večer probíhal ve víru vyjednávání, proslovů v kombinaci s vystoupením hudebních souborů, které měly co do činění se všemi partnerskými městy. To znamená, že francouzský soubor střídal německý, španělský, irský a nám tuhla krev v žilách, náš heavy metalový český, Coward, měl přijít na řadu jako poslední.

Publikum nebylo jistě ryze rockové, ale určitě hodně různorodé, generačně i žánrově. Jak vaši specifickou muziku přijalo?

Obavy se ukázaly být liché a lidem se naše vystoupení velice líbilo, dokonce starostovi z Irska tolik, že jsme v březnu pozváni spolu s ostatními do Irska. Byli jsme spokojení a ten večer jsme si užívali plnými doušky francouzskou pohostinnost.

Stačili jste poznat kraj, ve kterém se Moncoutant nachází?

Druhý den měla naše osádka mimo paní Rožánkové a Martiny Sihelské volno, tak jsme vyrazili k Atlantiku, do města La Rochelle, vzdáleného na sto kilometrů od Montcoutant. Cestou jsme popíjeli a cvičili se ve vytáčení sebe samých. Město bylo úžasné, rychle jsme nakoupili něco opravdu francouzského, což pomotalo polovině osádky hlavu, a pak hurá k oceánu. Někteří hleděli půl hodiny v němém úžasu na tu krásu a velikost Atlantiku. Hned jsme se chtěli vykoupat, ale záhy zjistili absenci plavek a do naha nám to připadlo boogrovské, tak jsme se spokojili s rácháním. Zpět jsme vyrazili o osmnácté hodině. V Montcoutant nás opět čekal bohatý program plný jídla a pití. Jako hřeb večera vystoupil pařížský profesionální soubor, plný krásných, tancujících, zpívajících a obnažených žen, takže nic pro nás že (smích)?

Vy jste ale absolvovali ještě jedno vystoupení…

V neděli nás čekalo druhé vystoupení, a to na náměstí naproti kostelu ve 14.30 hodin. Tentokrát jsme hráli jako první v pořadí. Modlil jsem se, abychom po tom nezřízeném žití obstáli, ale i podruhé se nám set povedl. Po hraní jsme naložili aparaturu do VW a odstavili jej a opět se začali veselit. Každé partnerské město mělo svůj stánek s typickým propagačním zbožím, nám se zalíbil španělský stánek a víš proč? Byla tam totiž krásná vstřícná Španělka, které jsme dali pracovní název Romana, ale jak se záhy ukázalo, byla to Patricia, mám na ni kontakt. Večer jsme měli rozlučující večírek s našimi hostiteli a ráno v šest hodin kopli do vrtule směr Stříbro.

Jak bys reprezentaci Stříbra ve Francii shrnul?

Jako shrnutí myslím, že bychom se od Francouzů měli ledasčemu přiučit, jsou to pohostinní lidé s velkou láskou ke své zemi a sobě samým, žijící rozhodně nižším životním tempem, což nám by velice prospělo. Ještě jednou bychom za naši skupinu Coward chtěli poděkovat jak panu starostovi Miroslavu Nenutilovi, tak místostarostovi Pavlu Tóthovi a všem spolunávštěvníkům této krásné země.

Autor: Jiří Kohout

19.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení