VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládnou politici z boží milosti nebo z božího dopuštění?

Tachovsko - Tento článeček je rekací na glosu pana Kohouta nezvanou Proč česká politika, zvláště parlamentní, nestojí ani za zlámanou grešli (TD 6. listopadu)

1.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Ta glosa je pravdivá. Proto zde nejde o polemiku, ale o pokus o jakési nesmělé doplnění z jiného úhlu pohledu. Začněme několika myšlenkami z novin a z odborné literatury: V politice má nezastupitelnou úlohu lež. Politická lež je zásadně spojena s bojem o moc a o vládu. Současnou politiku charakterizuje obrovský rozmach a banalizace lži. Všechny morální zábrany byly již odhozeny. Neschopní lháři, kteří se červenají, používají příliš viditelné vnadidlo anebo jinak zjevně přehánějí, ti to daleko nedotáhnou. Řečeno prozaicky: Mocmámoc měnit pravdu v lež a lež v pravdu též. Lže se hlavně v zájmu státu anebo národa. Zde postih za lhaní není prakticky možný.

Lhát v politice lze mnoha způsoby. K nim patří např.: popírání prokazatelných faktů, zatajování a překrucování faktů, vymýšlení nepravd a obvinění, nesplnitelné sliby, sliby sice splnitelné, přičemž s jejich plněním se předem nepočítá. Atd. (Al Franken – Lies and the lying liers who tell them – Lži a lháři, kteří je používají). Máme tu teď demokracii, byť více formální než skutečně fungující. Snad neuškodí připomenout si pár jejích definic, jak se dochovaly z různých koutů světa a z různých dob: „Demokracie je vláda lidí, lidmi, pro lidi.“ (A. Lincoln) „Demokracie jednoduše znamená mlácení lidí, lidmi, pro lidi“ (O. Wilde).

Vzhledem k obrovské moci politických stran existuje také upravená definice demokracie, která zní: „Demokracie je vláda partají, partajemi, pro partaje.“ Připomeňme si také některé docela zajímavé názory určitých lidí o demokracii: „Despoti a demokratické většiny jsou opilé mocí“ (L. Mises). „Demokracie nevytváří pevné svazky mezi lidmi, ale usnadňuje soužití“ (A. de Tocqueville). A nakonec ten zřejmě nejdůležitější názor: „Demokracie nemůže existovat bez morálky“ (J. Kemp).

Ta poslední myšlenka je pro naši situaci asi nejvýstižnější, protože u nás dostatečná morálka skutečně není. Takže to, že politika je správa zájmů veřejných, by mělo přesněji znít: „Politika je správa zájmů veřejných ve prospěch zájmů úplně jiných“. Přičemž těmi zájmy úplně jinými jsou většinou zájmy soukromé. A to je zřejmě ta hlavní motivace, díky níž se tolik lidí u nás hrne do aktivní politiky.

A když se do té politiky dostanou, tak mají velkou snahu chovat se přesně podle Machiavelliho, který řekl: „Vláda nespočívá v ničem jiném, než v takovém ovládání poddaných, aby nebyli schopni se účinně bránit.“ Je to velká škoda, že to je často tak, zvláště proto, že existují i jiné metody vládnutí, z nichž uveďme tu od J. W. Goetha: „Která vláda je nejlepší? Ta, která nás učí, jak si máme vládnout sami.“ Bohužel, leckde to tak není, a být ani nemůže. Protože bez morálky nemůže dlouhodobě fungovat žádný společenský systém, demokracii nevyjímaje. Takže ta glosa je pravdivá. Bohužel.

PETR JANATA

1.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení