Mladí šachisté z Tachovska nezklamali

PLANÁ - Při příležitosti 20. výročí založení DDM v Plané se hrál šachový turnaj.

30.5.2008

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Hájek

Při příležitosti 20. výročí založení DDM v Plané, uspořádal DDM při ZŠ Planá-Náměstí v ideálním prostředí školní jídelny šachový turnaj. K měření sil se vedle domácích šachistů dostavili i soupeři z Teplé, Sokolova, Chodova z Karlovarského kraje a z Tachova, Nýřan, Heřmanovy Huti, Líní a Hartmanic z Plzeňského kraje. Třiapadesát mladých šachistů hrálo ve dvou turnajích podle věku HD 12 a HD10, dívky pak byly vyhodnocovány v každé kategorii samostatně. Turnaj řídil Petr Herejk, sekretář Šachového svazu ČR a na vyhlašování výsledků přijel i předseda Komise mládeže Plzeňského kraje Luboš Patera z Domažlic. Ve starší kategorii do 12 let zcela jasně dominoval Petr Hladký ze Sokolova, který prošel turnajem bez jediného zaváhání. Druhý skončil Michal Seják z Líní, před dalším šachistou Baníku Sokolov Zdeňkem Liptákem. Za nimi se však překvapivě umístila trojice domácích šachistů v pořadí 4. Jirka Kovařík, 5. Martin Bruna a 6. Martin Kubát.

Z plánských šachistů pak na 12. místě Honza Fára splnil čtvrtou výkonnostní třídu. Mezi dívkami nemělo Tachovsko žádné zastoupení, a tak se o medaile podělila děvčata Nýřan a Líní. 1. Laubová, 2. Jaňová a 3. Karlová. Kategorie do 10 let měla úplně jiný průběh a připomínala v první desítce Přebor okresu Tachov, nebo spíše zápas Tachov - Planá.

Turnaj vyhrála plánská Kristýna Zítková, před tachovským triem Eidelpes, Truksa, Šesták. To získalo pro Tachov všechny tři medaile, protože Zítková byla vyhodnocena mezi dívkami. Druhá mezi dívkami skončila také plánská Blanka Brunová, která skončila mezi chlapci na 6. místě. Bronz si pak odvezla Barbora Hofmanová z Heřmanovy Huti.

Výborně zahrál i Matěj Slavík, který mezi chlapci skončil na 4.místě, hned za trojicí z Tachova. Do první desítky se vešli ještě 7. Mohamed al Saleh, 8. Roman Miklas a 10. Lukáš Dezort, který také splnil čtvrtou VT (všichni z Plané). Perličkou turnaje byla účast Evičky Trejbalové z Líní, narozené 2003. Sice nezískala ani bod, ale odvezla si vavřínový věnec, který byl velký skoro jako ona.

Druhou raritou byl start Tomáše Kubáta (2001), jenž získal tři body a do kroužku začne chodit až v novém školním roce. Poděkování patří vedení školy, že vyšlo šachistům maximálně vstříc a vedoucí DDM v Plané paní Vivodíkové, která se největší měrou zasloužila o hladký chod celého turnaje.