VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí A. Fliegel vybojoval stříbrnou příčku

Tachov - Seriál Klatovská věž pokračoval v Tachově druhým turnajem. 

28.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zdeněk Plachý

Klubovna sportovní haly v Tachově, se v sobotu stala dějištěm turnaje nadějí šachového sportu. Sešlo se tu na pětatřicet vyznavačů kombinací na čtyřiašedesáti černobílých polích, aby si změřili své síly a dovednosti ve druhém turnaji krajského přeboru pro začátečníky.

V kategorii mateřských škol se umístil na prvním místě Leonard Mastný, ze šachového oddílu ZČE Plzeň. V mladších žácích získali po šesti bodech tři soutěžící a tak o pořadí rozhodlo pomocné hodnocení. Zvítězil Lukáš Denk z Klatov, před Adamem Fliegelem z ŠK Tachov a třetí místo obsadil Jan Langmajer, z ŠK 64 Plzeň. Se ziskem pěti a půl bodu zvítězila v kategorii starších žáků Jana Langmajerová z Klatov, před Jakubem Kopčilem ze ZČE Plzeň, třetí místo obsadil Zdeněk Michael ze ŠK Líně.

Turnaj, který se tentokrát hrál v našem okresním městě byl pozoruhodný nejen svou sportovní úrovní, ale stal se také významnou společenskou událostí. Se svými talenty se sem sjeli rodinní příslušníci ze všech koutů našeho kraje, aby své ratolesti povzbudili a dodali jim potřebné herní sebevědomí. Nápad, uspořádat soutěžní klání v šachu pro ty nejmenší, vznikl před léty v Klatovech. Vlastní soutěž, pod názvem Klatovská věž, vyhlásili pořadatelé a organizátoři jako sérii pěti samostatných turnajů, z nichž tachovský byl druhým v pořadí. Stejně jako ty předešlé, i tento se těšil velkému zájmu nejen dětí, ale i tachovské veřejnosti. Šachová hra, která je považována za sport, umění i matematickou vědu má širokou a ustálenou základnu hráčů i příznivců, a tak mnozí z rodičů jsou pro své děti následováníhodným vzorem. A to na turnaji bylo vidět na každém kroku.

Soupeři se utkali ve dvou základních skupinách, hrajících samostatně. Ve skupině těch nejmenších se představilo 22 hráčů, mezi nimi i dva caparti z mateřské školy, ti byli hodnoceni zvlášť. Starší žáci, z pátých až devátých tříd základních škol, zasedli ke zbývajícím pěti šachovnicím.

„Čtyři nejlepší výsledky se každému započítávají do celkového hodnocení a to i v případě, že v jednom turnaji neboduje. Poslední kolo se hraje v Klatovech, kde bude vyhlášení nejlepších a předány medaile. Všichni jsou v podstatě začátečníci, naděje tohoto sportu. Děti, které už v minulosti vyhrály, nemohou nastoupit, čímž dáváme prostor další početné části hráčské základny. Turnaj je tak určen výhradně pro začátečníky. Pro lepší hráče už je místo někde jinde," říká hlavní organizátor klání Václav Truksa.

„Hraje se švýcarským systémem. Do počítače jsou zadány údaje o hráčích, ten situaci vyhodnotí a nasadí proti sobě soupeře stejného věku a shodných kategorií. Vždy v prvním kole někdo vyhraje a prohraje. Ti co vyhráli hrají proti sobě a ti co prohráli, rovněž tak. Když má někdo pět bodů hraje s pětibodovým soupeřem, čtyřbodový se čtyřbodovým a tak to pokračuje až do úplného závěru," dodal a překotně odběhl pro zápis z právě dokončené partie.

„Obsluhuji počítačovou techniku, někdo to zkrátka dělat musí" doplnil s úsměvem svého kolegu dlouholetý hráč Šachového klubu Tachov, Zdeněk Jakl. „S velikým zájmem sleduji jejich nadšení a zaujetí pro hru. Je skutečně na co se dívat a co obdivovat. Už tady, v tomto raném věku se začínají formovat hráčské osobnosti, a o některých, možná za pár let, ještě uslyšíme."

Oldřich Voráček

Autor: Redakce

28.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení