Šachový klub Tachov má za sebou další rok činnosti a o tom jaký byl, si Deník povídal s jeho předsedou Václavem Truksou starším.

Kolik členů má klub v současné době?

Klub má 25 aktivních hráčů, z toho dvanáct dětí. V září letošního roku přibylo dalších sedm dětí do šachového kroužku,který vedu já a Aleš Jakl.

Do jakých soutěží je klub zapojen?

První družstvo dospělých hraje krajský přebor 1. třídy a v roce 2011 skončilo na pěkném čtvrtém místě. Nejlepších výsledků za družstvo dosáhli Jaroslav Toman – na první šachovnici osm bodů z devíti, dále Antonín Husák získal na šesté šachovnici devět bodů z 11 a na osmé šachovnici nastupoval náhradník Tomáš Truksa, který ze čtyř zápasů uhrál 3,5 bodu. Rezerva dospělých už po několik sezon vyhrává regionální přebor, ale na postup do krajského přeboru 2. třídy nemá dostatek kvalitních hráčů.

Jak se daří v mládežnických soutěžích?

Tady považujeme za největší úspěch postup žákovského družstva do České ligy mladšího dorostu. Je to jediná správná cesta jak zlepšit herní kvalitu žáků. Ovšem účast v této ligové soutěži znamená vyšší náklady na činnost. Ve skupině jsou poměrně vzdálená družstva, například z Ústí nad Labem, Mostu, Buštěhradu, Teplic a Kralup. Soutěž má dvanáct účastníků. ..

… Žáci ŠK Tachov také postoupili na Mistrovství České republiky škol v kategorii 1.-5. třída, kde reprezentovali Základní školu Tachov, Hornická ulice. Družstvo ve složení V. Truksa, A. Hemr, D. Šesták a A. Minko obsadilo 15. místo z devětadvaceti družstev.

Zaznamenali jste i v této věkové kategorii individuální úspěch?

Václav Truksa mladší v kategorii do 14 let vyhrál krajský přebor jednotlivců a postoupil na mistrovství Čech, kde obsadil 20. místo. V rapid šachu,kde se věková kategorie započítává trochu jinak, protože se postupuje ve stejném roce přímo na mistrovství republiky, mohl hrát ještě kategorii dvanáctiletých a tu v kraji také vyhrál. Následně se zúčastnil mistrovství republiky, kde skončil 36. ze 42 účastníků. V kategorii desítiletých obsadil v KP třetí místo Dmytro Albul a na mistrovství Čech se pak umístil dvaatřicátý ze 65 účastníků.

Když to shrnete, letošní rok byl pro vás docela úspěšný. Jaké máte plány a co očekáváté od následujícího roku?

V příštím roce oslaví ŠK Tachov výročí 50 let od vzniku klubové činnosti šachistů v Tachově. Samozřejmě bychom to chtěli oslavit nějakým sportovním úspěchem. Vůbec bychom se nebránili postupu družstva dospělých do druhé ligy. V současné době vede tabulku krajského přeboru a má k postupu všechny předpoklady. Žákovské družstvo si vede v České lize mladšího dorostu jako nováček celkem dobře a mělo by se umístit v polovině tabulky. Úspěchy jednotlivců budou záviset na osobním přístupu každého hráče k tréninku.

Samozřejmě ani takový sport jako jsou šachy se nedá „dělat“ bez finančních prostředků. Jak se vám daří naplnit rozpočet klubu?

Šachy nejsou tak populárním sportem jako třeba hokej či fotbal, ale my máme velkou podporu v rodičích žáků. Bez jejich podpory, kdy většinou zajišťují dopravu na utkání, se také podílejí na organizaci různých turnajů a dalších akcí. Za to jim patří veliký dík. Ten patří měrou vrchovatou také sponzorům. Jejich zásluhou se nám podařilo získat přes dvacet tisíc korun. Jsou i sponzoři, kteří nám místo finančního obnosu dodají věcné ceny pro vítěze turnajů a to je pro nás hodně vítaná pomoc. Chtěl bych tak touto cestou poděkovat firmám či podnikatelům. Jsou to Miroslav Meszároš & Davouš, Agroservis a.s., Fiwalon s.r.o., MIKI STUDIO s. r. o., Město Tachov, Torham s.r.o., Štastka s.r.o., Stavebniny VONEX s.r.o., CZ počítače - Martin Krýsl, Nussbauer Zbyňek - železářství fo, Agročas s.r.o., nábytek Central Hutt a Lída Šavelová.