VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Boru hořela suchá tráva na ploše přesahující tři hektary

Bor – K sedmi požárům suché trávy vyjížděli ve středu hasiči v Plzeňském kraji. Největší z těchto požárů likvidovali kolem čtvrté hodiny odpolední na okraji Boru. Travní porost tam hořel na ploše přesahující tři hektary.

8.3.2012
SDÍLEJ:

OHEŇ SE VE STŘEDU u Boru rozšířil na plochu 300×150 metrů.Foto: HZS Plzeňského kraje

Poplach byl vyhlášen dvě minuty před čtvrtou hodinou. „Hasiči vyjížděli k požáru suchého travního porostu, který hořel na ploše 300 krát 150 metrů,“ upřesnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Kromě profesionálních hasičů z tachovské stanice zasahovali na místě borští dobrovolní hasiči. „Tráva hořela za rybárnou, směrem z Boru na Vysočany. Byli jsme tam asi půl hodiny,“ uvedl velitel borských hasičů Vladimír Křižka.

Příčina požáru trávy u Boru je zatím v šetření. „Všechny zásahy se zatím obešly beze škody. Často se ale jedná o případy, které vznikají z nedbalosti. Požár suché trávy může způsobit odhozený nedopalek cigarety nebo neuhašené ohniště po pálení opadu na zahrádce,“ uvedla Jakoubková.

Vypalování porostů je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. „V případě porušení tohoto zákazu hrozí dle zákona fyzické osobě pokuta až ve výši 25 tisíc korun, právnické osobě a podnikající fyzické osobě mohou hasiči udělit pokutu až do výše 500 tisíc korun,“ připomněla mluvčí.

Podle zmíněného zákona je povinnost učinit při spalování hořlavých látek na volném prostranství opatření proti vzniku a šíření požáru. Osoby, které s tím mají co do činění by měly zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole. „Navíc právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství, včetně přijatých protipožárních opatření, předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. I pro občany platí, že spalování hořlavých látek na volném prostranství, například listí nebo shrabané trávy na zahrádce, je vhodné předem ohlásit na operační středisko Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje na číslo 950 330 110,“ uvedla Jakoubková. Hlášení je možné provést také přes internetové stránky HZS Plzeňského kraje s tím, že při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu a přijatá protipožární opatření.

Hasiči rovněž doporučují dodržovat pravidla pro pálení biologického odpadu. Při silném větru oheň venku vůbec nerozdělávat, ohniště důkladně ohraničit, oddělit od okolí, mít po ruce dostatek vody popř. jiné hasební látky. Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívat vysoce hořlavé látky. Oheň po celou dobu pozorně hlídat, aby se nevymkl kontrole. Nezapomenout ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. Spalování odpadů by mělo probíhat na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od objektů, lesa, stohů, seníků, polí. Zakázáno je rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem. Osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let. Příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny.

Podle zákona o ovzduší je možné v otevřených ohništích spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí nebo suché rostlinné materiály. „Pokud se oheň vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 nebo 150. Sebemenší podcenění situace může způsobit neštěstí a značné materiální a ekologické škody,“ dodala mluvčí hasičů.

Autor: Jiří Kohout

8.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Z pobytu dětí u Kosího potoka.
30

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení