Změny zákona o silničním provozu, které v únoru letošního roku vstoupily v platnost, se dotýkají také cyklistů. Novinky v paragrafech nutí řidiče k větší ohleduplnosti k lidem na bicyklech. Nabízí také celkem jednoduchý recept na rozšíření míst, kde by cyklista nemusel sesedat z kola.

První posun se dotýká situace na přejezdech pro cyklisty, kde se větší díl zodpovědnosti přenáší na osoby za volantem. Donedávna cyklista nesměl přimět řidiče na místech, které jsou označeny speciální značkou, ke zpomalení nebo změně směru jízdy.

Teď je vše pootočeno: kolař již auto nesmí přimět pouze k náhlému zpomalení nebo změně směru. „Tím se vyjasňuje situace, kdy se již cyklista na přejezdu nachází a řidič jiného vozidla se k němu blíží," vysvětluje národní koordinátor rozvoje cyklistické dopravy Jaroslav Martinek.

Změnu vítá i plzeňský cyklista Karel Voves. „Když jedu po Částkovce, mohu si ukroutit hlavu. Pořád přejíždím silniční odbočky a řidiči opravdu nejsou moc ohleduplní – a tak pořád na poslední chvíli zastavuji," svěřil se. Ale pozor, je nutné připomenout, že cyklista ani nyní nemá na přejezdu přednost.

Zásadní novinkou podle koordinátora Martinka je také možnost zřízení tzv. sdružených přechodů. Na mnoha silnicích, které oddělují existující cyklostezky, se kvůli nedostatku místa nemohl vytvořit odděleně přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty. Nyní se může jednoduchým označením na komunikaci vytvořit přechod, kde mohou obě skupiny fungovat společně. Cyklisté tak na těchto místech nebudou muset slézat z kola. „Půjde o dlouho očekávané prostorově nenáročné a jednoduché řešení," dodal národní koordinátor.

Změna se týká také chodníků, které nejsou dostatečně široké, aby tam byl vyznačen pruh pro cyklisty. I tam musí totiž kolaři sesednout a bicykl vést. Nepříjemnou situaci může vyřešit doplňková značka Cyklistům vjezd povolen, která bude umístěna pod značkou Stezka pro chodce. „Při jízdě po chodníku však cyklista nesmí ohrozit chodce a v případě nutnosti musí zastavit," upozornil Martinek.

V letošním roce se na Plzeňsku chystá několik nových cyklistických úseků a rekonstrukcí. „Bude vybudována lávka přes řeku Mži směrem k zoologické zahradě," prozradil dopravní specialista Správy veřejného statku Ondřej Vohradský. Podle něj je letos v plánu také například rekonstrukce cyklotrasy ve Studentské ulici. Nedávno byl dokončen také cyklistický úsek v Radobyčické ulici. „Tam se rekonstruovala komunikace a vznikl tak nový obousměrný pruh pro cyklisty," potvrdila plzeňská cykloprůvodkyně Radka Žáková. Ta na letošek opět chystá tradiční cykloprohlídky. Během první z nich, která se pojede v dubnu, ukáže zájemcům nově dokončené úseky na Plzeňsku.

Pokud chcete zahájit letošní cyklistickou sezonu bezpečně, neměli byste zapomenout včas seřídit své jízdní kolo. Někteří lidé už se prý v současné době na servis bicyklu ptají. „Zatím máme zimní provoz, což znamená, že servisujeme lyže a snowboardy, ale přibližně za 14 dní začneme servisovat jízdní kola. Lidé už se chodí ptát," uvedl Jan Červenka ze Servis sportu Červenka. Základní servis, který zahrnuje celkovou kontrolu jízdního kola, stojí 500 Kč.

„Pokud se však něco opravuje nebo se přijde během prohlídky na nějaký problém, tak je to samozřejmě dražší," upřesnil Červenka. Podle něj chodí nejvíce lidí, až když se venku oteplí. „To jenom poctivci chodí už v březnu," dodal s úsměvem.