V rámci prvního grantového titulu zaměřeného na ochranu přírody a krajiny chtějí mezi občanská sdružení rozdělovat 225 500 korun. Schválení dotací bude muset 10. března ještě posvětit zastupitelstvo.

U radních uspěl například plzeňský Alpinum klub, který pečuje o zahradu Gymnázia na Mikulášském náměstí. Má získat 25 tisíc korun. Předseda klubu Karel Lumerding říká, že všechny peníze půjdou na výsadbu. „Namísto vrby chceme vysadit vzrostlou sakuru, jeden javor z náletů bychom zase rádi nahradili cedrem fastigiata. To je velmi krásný strom, ale bude problém ho sehnat," řekl Lumerding s tím, že Alpinum klub má vyhlédnuté ještě další rostliny a pro jejich výsadbu bude nutno nakoupit také substrát.

Čtyři tisíce korun schválili radní Občanskému sdružení Ametyst, které pečuje o Luční školku sídlící ve staré škole v Prusinách u jihoplzeňských Nebílov. Ačkoliv sdružení žádalo o více peněz, podle Tomáše Prunera dojde přinejmenším na jeden z projektů. „Ještě do konce února musíme rozvěsit ptačí budky. Dále jsme měli v plánu se zaměřit na obojživelníky, žáby a ještěrky, pro které chceme na místě bývalé chaty vybudovat objekt z kamení s kompostem uprostřed," nastínil plány Pruner.

Dotaci ve výši 34,5 tisíce korun má získat i občanské sdružení Klášter Chotěšov – Lesovna. Jeho členové pracují na obnově sadu v klášterním areálu. „Je to postupná revitalizace části u správního úřadu, kde dříve sad byl. Chceme ho znovu obnovit, osadit krajovými dřevinami, aby zase brzy začal plodit," popisuje předseda sdružení Miroslav Brouček.

Jana Čiháková z Muzea těžby borové smoly sídlícího v hájovně Lipovka v Lomanech u Plas musela už vloni nechat ošetřit vzrostlé lípy, které začínaly být nebezpečné. Práce ji stály 81 tisíc korun. „Při silném větru se kus jedné z lip odtrhl a spadl přímo na místo, kde sedávají lidé, údržba byla nutná," vysvětluje. Devět lip se během zimy dočkalo prořezávky, krácení, ošetřování a odstraňování suchých či napadených větví. Radní sem budou směrovat padesát tisíc korun.

Další úspěšné ekologické projekty najdete níže.

Dotace na ochranu přírody a krajiny

projekty a dotace, které schválili radní Plzeňského kraje

OS Klášter Chotěšov – Lesovna: Obnova krajových ovocných dřevin v klášteře Chotěšov (34 500,-)
Alpinum klub Plzeň: Pokračování revitalizace zahrady Gymnázia na Mikulášském náměstí (25 000,-)
Český svaz ochránců přírody Úherce: Monitoring sovy pálené a sýčka obecného na Plzeňsku (10 000,-)
Český svaz ochránců přírody Úherce: Aktivní ochrana sýčka obecného a sovy pálené na Plzeňsku (5000,-)
OS Kvetoucí stromy pro Starý Plzenec a Sedlec: Obnova liniové zeleně v blízkém okolí Starého Plzence (10 000,-)
OS Ametyst – pobočka Prusiny: Zvýšení nabídky hnízdních a úkrytových možností pro drobné obratlovce a optimalizace péče o lokalitu Prusiny (4000,-)
Jana Čiháková: Údržba stromů (50 000,-)

zdroj: www.plzensky-kraj.cz