„Impulz k návštěvě vzešel od ministra vnitra, který se jako garant integrovaného záchranného systému chtěl podívat, jak to u nás funguje," vysvětlil důvod návštěvy náčelník záchranné služby Michal Mareček.

Leteckou záchranku v Líních jako jedinou v republice obsluhují vojáci, kromě druhé základny vedené policií jsou všechny ostatní letecké záchranky v rukou soukromých subjektů. Oba modely se liší způsobem financování i rozsahem poskytovaných služeb.

„Občas se diskutuje, kdo je levnější a kdo dražší, kdo má lepší technické vybavení a podobně," vysvětluje Heger jeden z důvodů, proč se do Líní přijel podívat.
Kromě vybavenosti základny jej zajímala také finanční stránka věci. Právě ministerstvo zdravotnictví totiž proplácí například letové hodiny vrtulníků. Těch v Líních nalétají okolo čtyř set až pěti set ročně, jedna letová hodina zde přijde na 45 tisíc korun.

„Kromě příspěvku z našeho rezortu jdou do armády také další peníze ze státního rozpočtu. Chci mít jasno v tom, kam ty peníze tečou a jak vysoká částka a z kterého finančního zdroje to je," vysvětlil Heger, který dal místní posádce za úkol, aby připravila vyčíslení nákladů hrazených právě rezortem zdravotnictví.
Zároveň se netajil tím, že chce základny spadající pod státní správu i přes nutné finanční úspory zachovat. „Vojáci jsou mimořádní profesionálové, kteří mají celou řadu zkušeností z různých nepředvídatelných situací, jejich práce je v mnoha ohledech nenahraditelná," dodal Heger.