VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neonatologické oddělení se pyšní novými přístroji, mají zkvalitnit diagnostiku

Plzeň – Plzeňské centrum vývojové péče neonatologického oddělení vyšetřuje novorozence pomocí dvou nových přístrojů. Jedná se o speciální kameru pro vyšetření oční sítnice a sonografický přístroj, který detailně vyšetřuje srdce. Nová technika byla financována Norskými fondy.

6.4.2016
SDÍLEJ:

Primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň představuje nový sonografický přístroj, který dokáže důkladně vyšetřit srdíčko novorozence.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Nový sonografický přístroj 
umožňuje provádět dokonalejší vyšetření. „U novorozenců a kojenců se jedná především o zobrazení jejich srdíčka," upřesnil primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice (FN) Plzeň Jiří Dort. Nový přístroj se nachází přímo v Centru vývojové péče. „Předtím museli být novorozenci přenášeni na jiné pracoviště, což pro ně představovalo riziko infekce," vysvětlil Dort.

Druhou novinkou v Centru vývojové péče je retinální kamera, která dokáže odhalit vážné oční onemocnění, takzvanou retinopatii nedonošených dětí, která může vést až ke slepotě. Jedná se o průlomovou záležitost, protože tento přístroj dokáže u novorozence nasnímat a uložit nález na sítnici," popsal primář. Právě snímek si lékaři donedávna uložit nemohli. „Vyšetření jsme prováděli, ale neměli jsme snímek, takže buď jsme obraz popisovali slovně nebo jsme si dělali různé nákresy," vysvětlila přednostka Oční kliniky FN Plzeň Renata Říčařová. Teď mají lékaři k dispozici velice přesný, detailní snímek nálezu na sítnici novorozence.

Centrum vývojové péčeCentrum vývojové péče je ambulantní částí Neonatologického oddělení FN Plzeň, které poskytuje komplexní služby pro rizikové novorozence až do 6 let jejich věku. Činnost centra byla zahájena v roce 2000 a ročně jím projde zhruba tisíc pacientů.

„Nedonošené děti kontrolujeme v pravidelných jednotýdenních intervalech, a tak můžeme vývoj nálezu na sítnici porovnávat," mínila Říčařová. Pokud je objeven nějaký sporný nález, tak se mohou snímky navíc posílat ke konzultaci do motolské nemocnice v Praze. „To je obrovský pokrok a komfort pro děti, protože dříve se tam musely ke konzultaci převážet," vysvětlil Dort. Dnes se pošlou obrázky a pouze v případě, že je nutný zákrok, tak se tam novorozenec odveze.

Vyšetření se provádí zejména u nedonošených dětí. „Čím je nižší porodní váha, tím se zvyšuje riziko poškození sítnice," upozornila Říčařová.

Do ambulantního Centra vývojové péče dochází ročně asi tisíc předčasně narozených dětí z Plzeňského a Karlovarského kraje. Specialisté, jako například neonatolog, psycholog či fyzioterapeut, se o ně starají někdy až do školního věku. Za posledních 20 let se zvýšil počet předčasně narozených dětí až o desítky procent. Podílí se na tom stres, věk rodiček i jejich chronické onemocnění.

Autor: Andrea Pánková

6.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Tachově zasahovali hasiči při likvidaci stovky metrů dlouhé ropné skvrny na komunikaci.
AKTUALIZOVÁNO
13

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Robert Gilbert přebírá 5. května 2016 dekret o udělení čestného občanství Domažlic z rukou starosty Miroslava Macha.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

FOTO: Maršovy Chody oslavily tradiční Vavřineckou pouť

Maršovy Chody – Vavřineckou pouť slavili o uplynulém víkendu obyvatelé obce Maršovy Chody.

Jana Míková se opět prosadila na stupně vítězů

Tachov – Opět na stupních vítězů, a to dokonce mezi staršími jezdci, stanula při jednom ze svých letních startů mladá tachovská automobilová závodnice Jana Míková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení