Stezka začne na vlakovém nádraží a povede až k dolu Jakub, kde se do II. světové války dolovalo zlato. Na zhruba čtyřkilometrové trase bude patnáct zastavení. „Na nádraží si lidé díky informační tabuli a fotografiím připomenou budování lokální dráhy. Turisté se mohou těšit na zastavení u historického domu s názvem Zájezdní hostinec, který byl zbouraný v roce 1974. V domě se scházel Sokol nebo byl využíván ke kulturním účelům," prozradila Dana Matějovská, která má na starosti koncepci naučné stezky.

Putování povede kolem kostela, fary, synagogy, židovského hřbitova, radnice a škol. „Z původní budovy školy se stalo kulturní centrum. Na stavbě nové školy z roku 1930 se finančně podíleli kasejovičtí krajané v USA, kteří mezi sebou vybírali po jednom dolaru. O sbírce vyšel dokonce článek v New York Times," vysvětlila Matějovská.

Turistům neunikne ani prohlídka kaple sv.Vojtěcha na Boučku, kde kdysi stály lázně. Výletníci uvidí i cihelnu Jana Kratochvíla. „Dnes na místě stojí pouze obrovský komín. Kratochvíl prodával v místním koloniálu a později vybudoval cihelnu," sdělila Matějovská s tím, že zastavení k příběhu o Janu Kratochvílovi a jeho cihelně bude u domu, kde sídlil koloniál.

Na konci listopadu se po naučné stezce budou moci vydat první výletníci.

Kromě Kasejovic vznikne na jižním Plzeňsku naučná stezka v Lužanech. „Získali jsme dotaci a letos začneme s výsadbou dubového stromořadí podél silnice na Nezdice," přiblížila starostka Věra Petrželková s tím, že stezka bude dokončena v průběhu příštího roku. Stezka s názvem Živé paměti krajiny Lužan bude začínat na nádraží, odsud povede k zámku a pokračovat bude do obce Zelené. Turisty zavede i na Lužanskou horu, nazývanou Taneček. Zde se podle pověsti propadla hospoda, kde tančila Káča s čertem.