Je Velký pátek a v plaském klášteře to několik minut před desátou hodinou po několika měsících klidu zase ožilo. Klášteru totiž stejně jako dalším objektům ve správě Národního památkového ústavu začala letošní návštěvnická sezona.

„Dvakrát konvent. Čtyřikrát kostel. My bychom chtěli do sýpky," vybírají si u pokladny první návštěvníci, kam se nechají průvodkyněmi zavést. Ty, kteří se rozhodli pro konvent, zástupkyně kastelána Monika Tuková na úvod potěší: „Jste vůbec první návštěvníci, kteří uvidí několik novinek, které jsme letos připravili."

Do plaského kláštera se totiž vrátily velmi cenné předměty, jimž jednoznačně vévodí želvovinový oltář, který na sever Plzeňska na rok zapůjčila Královská kanonie premonstrátů na Strahově. „Oltář opata Evžena Tyttla byl zřejmě vytvořen podle návrhu Jana Blažeje Santiniho pro konventní kapli sv. Bernarda, v níž je také vystaven," popisuje průvodkyně, zatímco návštěvníci moderně působící oltář obdivují.

Do Plas se vrátil i tento dvojstěnný barokní flakon.S plaským opatem souvisí také druhá novinka na trase. „Expozici v knihovním křídle doplňuje dvojstěnný barokní flakon z osobního majetku opata Tyttla, který se podařilo získat do zápůjčky z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích," dodává Monika Tuková.

Kromě oltáře a flakonu je od letoška v konventu nový i model klášterního areálu, který kromě jeho podoby, již známe dnes, představuje také Santiniho velkolepé návrhy, jež se uskutečnit nepodařilo. Posledním přírůstkem je nově nalezený obraz sv. Václava od J. K. Lišky pocházející z kostela sv. Václava v Plasích, který do Plas zapůjčila římskokatolická farnost u katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.

Předměty se zpět do kláštera dostaly v době, kdy se připomíná 230. výročí jeho zrušení. „Na přelomu let 1785 a 1786 došlo k částečnému rozprodání klášterního majetku různým institucím i soukromým osobám. Další cesta zdejšího mobiliáře není vždy zcela jasná, a tak se jeho dohledávání podobá mnohdy přímo detektivní práci," nechal se slyšet plaský kastelán Pavel Duchoň.