Zoologická zahrada nechce policejní vyšetřování komentovat. Podle informací Deníku je trestní oznámení velmi podrobné – obsahuje kromě jiného konkrétní čísla faktur, které údajně nesedí. Udání tak muselo přijít jen od někoho, kdo se k těmto informacím mohl dostat. Policie si už před několika týdny vyžádala doklady od úřadu, který rozděluje evropské dotace, zoo totiž na tyto pavilony získala 17 milionů korun od Evropské unie.

„Kromě Stop člověka v přírodě si policie vyžádala i podklady k africkým pavilonům s hrošíky a žirafami," řekl ve čtvrtek Deníku Ivo Grüner, předseda Výboru Regionální rady.

Africké a asijské expozice jsou otevřeny od roku 2010, i na ně zoo čerpala evropskou dotaci ve výši 135 milionů korun. Zatímco dotaci na tyto pavilony už město má proplacenou několik let, na peníze za Stopy člověka v přírodě si nejspíš bude muset počkat. „Tento projekt máme připravený k proplacení, teď s tím ale počkáme na vyjádření policie," dodal Grüner.

Kdyby policie nesrovnalosti potvrdila, hrozí v nejhorším případě i vrácení dotací z Bruselu.

Stopy člověka v přírodě je projekt složený z několika částí, hotové jsou Amazonie a Středomoří. Ve čtvrtek měli městští zastupitelé schválit 1,5 milionu korun na jeho pokračování. „Jde o peníze na projektovou dokumentaci k dalším částem zaměřeným na jiné části světa. Nejde o nové expozice, ale propojování těch stávajících. Zoo získá environmentální a edukativní funkci," vysvětloval zastupitelům náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa (ODS). Peníze měly jít z přebytku hospodaření za minulý rok. Na žádost opoziční TOP 09 byla ale tato položka ze seznamu stažena a peníze město poslalo jinam. Náměstek Baxa dodal, že po skončení šetření tohoto projektu se k němu město znovu vrátí.

Zastupitelé ve čtvrtek schválili rozdělení 277 milionů korun z přebytku loňského hospodaření magistrátu a městských obvodů. Nejvyšší část, asi 90 milionů korun, byla uložena do fondů na kofinancování dotovaných projektů a na nákup akcií vodárny.