Tři lidé uhořeli v úterý večer v zahradní chatce v Tachově. Šlo o dva muže a jednu ženu, kteří v objektu nacházejícím se v kolonii nedaleko nádraží trvale bydleli.  Podobná tragédie se odehrála na konci ledna v Plzni-Radčicích. Tehdy při požáru chaty, již obývali bezdomovci, přišli o život dva lidé a dva psi.

A do třetice: naštěstí bez obětí na životech. Minulý rok šlehaly plameny za řadovými garážemi v Doudlevecké ulici v Plzni. Strážníci naštěstí objevili skupinku bezdomovců včas, jednoho z mužů, ležícím v ohni, ale zachránili na poslední chvíli.
V Doudlevecké ulici sehrál alkohol u neštěstí hlavní roli a je možné, že podstatnou úlohu měl i při tachovské tragédii.

„Často byli opilí, to pak byly z chatky slyšet hádky a křik," popsal své zkušenosti místní zahrádkář. Před lety prý trojice zkusila žít na jedné z ubytoven, odtud je měli vykázat právě kvůli alkoholu.

Více o tragické události v Tachove se dočtete ZDE

„Myslím si, že často se takové případy stávají kvůli neopatrnosti nebo nedbalosti. Většina bezdomovců holduje alkoholu, snadno se stane, že usne se zapálenou cigaretou nebo neopatrně manipuluje s ohněm. Obvykle mají v místech provizorní ohniště nebo kamínka," vysvětlil Džemal Gerbäni, vedoucí Domova sv. Františka. Toto charitní zařízení se zaměřuje na práci s bezdomovci. Gerbäni doplnil, že jedním z mrtvých v plzeňské chatě (Radčice) byl jejich klient: „Docházel k nám do denního centra."

Nedopalek cigarety?

Bezdomovci mají svá prozatímní zázemí zpravidla v okrajových částech Plzně. Jde například o Bory, Bolevec, Slovany nebo Košutku. „Od večera do rána se zdržují hlavně na periferiích," upřesnil Gerbäni.

Příčina úterního neštěstí zatím není jasná. Mohlo se jednat o nedopalek cigarety. V případě lednové události stál za požárem objektu otevřený oheň, pravděpodobně svíčka nebo svítidlo. Policie tehdy vyloučila cizí zavinění.

Gerbäni doplnil, že bezdomovci v určité lokalitě setrvávají několik měsíců, pak ji opustí. Záleží na ročním období. Přes léto mají postavený stan. Když je chladněji, hledají něco bytelnějšího.

K takovým místům patří právě různé chaty nebo zchátralé či opuštěné budovy, kde ovšem zůstávají se souhlasem majitele. „Mezi bezdomovci a vlastníkem objektu existuje nějaká ústní domluva, že tam můžou být. Často se vyskytují
i na pozemcích města. Když se chovají slušně a nedělají nepořádek, policie je tam nechá. V opačném případě je strážníci vytlačí a oni se přesunou jinam," uzavřel vedoucí Domova sv. Františka.

Bezdomovce monitorují strážníci

Pohyb bezdomovců na území Plzně monitoruje městská policie, jež má pro tento účel vytvořenou speciální jednotku. „Jde o územně strážní službu, kterou tvoří deset strážníků, dva lidé z prevence kriminality a šest asistentů městské policie. Tato jednotka pravidelně kontroluje místa, kde se bezdomovci zdržují," vysvětlila mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová s tím, že kromě dohledu informuje městská policie 
i o možné sociální pomoci.

„Nejvíce bezdomovců evidujeme u hlavního nádraží a také v nedalekém podchodu. Již v menší míře se objevují v Mlýnské strouze. Kolegové také kontrolují chatovou oblast 
u Hřbitovní ulice, větší počet bezdomovců se vyskytuje v ulici Na Chmelnicích," vyjmenovala mluvčí některé problémové lokality.

Městská policie řeší též různé přestupky, kterých se lidé bez domova dopouštějí. „Jde hlavně o veřejné pohoršení, v případě provizorních příbytků často znečišťují okolí nebo tvoří přímo skládky," pokračovala Pužmanová. „Občas s sebou mají psa, který není uvázán na vodítku," dodala. Nepořádek řeší policisté na místě zjednáním nápravy. Když se bezdomovci k úklidu nemají, hrozí jim pokuta. „Jejich jednáním se může zabývat správní orgán, který je může i vykázat z území příslušného obvodu," uzavřela.