Mráz a sníh. Zimní počasí, před kterým se většina Plzeňanů raději schovává do tepla. Ti, kteří tráví svoji pracovní dobu ve venkovním prostředí, takovou možnost nemají, a tak si na současné mrazy musejí rychle zvyknout.

Opravdu za každého počasí musí venku pracovat například městští strážníci. „Záleží hlavně na tom, jaká je pocitová teplota," řekl městský strážník František Tejml, který působí na služebně na Doubravce.

Dělá dvanáctihodinové směny. „Teď v zimě jsou určitě horší noční služby než denní," porovnal strážník. Během směny má nárok na tři přestávky. „Když jsou mrazy, tak máme nárok ještě na další pauzy na čaj, které mohou být v závislosti na počasí až tři," upřesnil Tejml. Dvacetiminutové přestávky strážníci oceňují. Kromě toho jsou strážníci plnohodnotně vybaveni teplým oblečením. „Máme dokonce i termoprádlo," dodal strážník. „Dřív to bylo s oblečením daleko horší, teď je mnohem kvalitnější," potvrdila mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Kvalitní oblečení mají také pošťačky. „V současné době máme zatím nejlepší oblečení, co jsme kdy měly," pochvaluje si Plzeňanka Monika, která roznáší poštu šestnáct let. „Ale stejně je to problém, protože když chodíte do domů, tak se tam zpotíte a pak zase vyjdete ven do mrazu. Ale snad ještě horší jsou nesjízdné silnice a neschůdné chodníky," svěřila se pošťačka. Ne všichni si totiž podle ní odklízejí sníh před svými domy.

S podobnou zkušeností se setkala také Plzeňanka Veronika, která od minulého týdne roznáší brigádně letáky. „Zprávy o počasí vůbec nesleduji, protože bych jim stejně nevěřila, takže mě sníh o víkendu docela překvapil. V neděli dopoledne jsem chodila po Borech, a i když jsem se nikde nemusela brodit, chodníky byly docela zrádné. Pod sněhem byl led a málokdo si to před domy odhrabal nebo alespoň posypal," potvrdila Veronika s tím, že jí jinak mráz vůbec nevadil. „Když člověk jde trochu svižně, zahřeje se," dodala.

Počasí nemá vliv ani na práce na Rokycanské třídě, kde se rekonstruuje most přes řeku. „Dělníci mají na stavbě boudu, ve které je elektřina, topí se tam a oni se mohou ohřát," uvedl stavbyvedoucí Tomáš Vodička. Podle něj mají od zaměstnavatele k dispozici také teplý čaj. Pro dělníky nejsou mrazy nic neobvyklého.

„Někteří zaměstnanci mají dokonce raději mrazy než velká vedra, protože se fyzickou prací zahřejí," vysvětlil stavbyvedoucí.

Se zimním počasím nemá velký problém ani provozní zámečník Petr, který pracuje pro vodárnu: „Jde spíše o zvyk. Mráz a sníh snášíme dobře, horší je, když je sychravo a prší." Od zaměstnavatele také vyfasovali teplé oblečení, více přestávek ale prý nemají.

Aby venkovní pracovníci mrazy ve zdraví přežili, doporučují odborníci kromě teplého oblečení a dostatku vitaminů nosit šátek přes nos. Studený vzduch sám o sobě dráždí dýchací cesty, které se chladem stahují, což způsobuje kašel a sípání. Proto se vyplatí nosit přes nos šátek či šálu.

Nedoporučuje se ani pití alkoholu. Po prvním doušku něčeho ostřejšího máte pocit, že vás to zahřálo. Ale ve skutečnosti vaše tělesná teplota klesla, protože teplá krev pochází 
z vnitřních orgánů, kterým teď chybí. Navíc alkohol roztahuje cévy, obzvláště ty pod pokožkou. A také snižuje schopnost těla třást se, což se možná zdá jako příjemné, ale právě při třasu svaly produkují potřebné teplo.

Ve sněhu a mrazu se naopak vyžívá otužilkyně Vladislava Kulhánková. „Sníh se nám moc líbí, potom má koupání větší kouzlo, je to pro otužilce taková odměna," usmívala se Plzeňanka. Ta se chodí koupat do Hradiště většinou dvakrát týdně. „Mráz je mnohem lepší, než když je teplo. Ono totiž když je teplo, tak jdete do vody, která je studenější než vzduch, lepší je to naopak, užíváme si, když jsou kraje zmrzlé," vysvětlila Kulhánková a dodala, že se koupala 
i když byla venkovní teplota 
-17 stupňů.