Rváč a známá firma, muž s desítkou záznamů v trestním rejstříku, který si za loupeže a vydírání odpykával trest dokonce „natvrdo" za mřížemi. Takový je profil Ludovíta Kašpara, muže, za jehož usmrcení mohou být nyní dva policisté odsouzeni až k šestiletému vězení. Co konkrétně se stalo v květnu roku 2012, kdy kynšperští policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák museli proti Kašparovi zasáhnout?

„Vše začalo 5. května 2012 už kolem poledního. Ludovít Kašpar měl podle svědků běhat po domě nahý, polévat se mlékem, bít hlavou do stromu…, zkrátka se choval hodně divně. Pracovník přivolané záchranné služby mu ale jen nechal podepsat reverz se slovy, že přece nechce odvézt do blázince. Kolegové u něho zároveň zadrželi nůž," popisuje události osudného dne policista Pavel Herink. Stejně jako jeho kolega Vítězslav Novák Kašpara znal už z dřívějška. „Lidé se ho báli. Byla to místní známá firma, často býval opilý, vysedával u hracích automatů. Z policistů měl ale respekt. Nechtěl se za žádnou cenu vrátit zpátky do vězení, takže se s ním vždycky dalo domluvit," potvrdil druhý obžalovaný, Novák. To byl také důvod, proč policisté vyrazili k zásahu bez obav. A to přesto, že se Kašparovo chování v poslední době změnilo. „Měl jsem dojem, že se u něj projevuje nějaká psychická porucha. Navíc navzdory svému životnímu stylu nabral hrozně moc svalové hmoty," vypovídal Herink.

Před půlnocí pak na kynšperské policejní stanici znovu zazvonil telefon. Anonymní hlášení znělo: Stokilový cikán napadá lidi. „Kašpara jsme také znali, choval se ale tentokrát divně. Vykřikoval, dokonce vyběhl na nějakou holčinu z křoví a sprostě jí nadával. Mně a kamarádovi beze slova vzal krabici vína a celou ji vypil," uvedl u soudu jeden z mladíků, kteří policisty přivolali. Když Herink s Novákem dorazili na místo, Ludovít Kašpar už byl u lávky přes řeku Ohři sám. „Vypadal jako pod vlivem nějaké omamné látky. Vykřikoval něco o Ježíši a Alláhovi, říkal, že vidí nohy. Vzhledem k tomu, že podle hlášení měl někoho napadnout, chtěli jsme ho podrobit dechové zkoušce. To ale odmítal, začal směrem k nám šermovat rukama a vykřikovat, že nás zlikviduje," tvrdil Novák. V reakci dvakrát zasáhl Kašpara tekutou střelou, která ho měla zaručeně vyřadit z boje. „To se ale nestalo, vůbec na to nereagoval. Šokovalo nás to. Přistoupili jsme tedy k hmatům a chvatům, po celou dobu ale Kašpar projevoval téměř nadlidskou sílu. I když se nám ho podařilo dostat na zem a zakleknout, stále se s námi zvedal. Mám 197 centimetrů a sto dvacet pět kilogramů, takže je to opravdu podivuhodný výkon," divil se u soudu Herink. Když se Kašpara podařilo částečně zajistit, odběhl přivolat záchrannou službu, která měla vzdorujícímu muži aplikovat uklidňující přípravek, aby mohl být převezen. Aby ho policisté udrželi na místě, přišpendlili ho k zemi teleskopickými obušky, které použili jako páku na lokty. Než ale záchranka dorazila, přestal výtržník dýchat. Podařilo se ho oživit, o dva dny později ale v sokolovské nemocnici zemřel. Podle obžaloby se tlakem obušků na hrudník prakticky udusil.

„Uvedené donucovací prostředky nebyly použity nijak nestandardním ani nepovoleným způsobem. Toto konkrétní použití obušku se obvykle necvičí, pokud se jim ale dříve osvědčilo, je to v pořádku," je přesvědčen vedoucí odboru služební přípravy Daniel Krhut. Další experti se s ním shodují, pochybení neshledala ani generální inspekce policejních sborů. Lékaři ovšem na straně policistů vinu vidí. Poškození navíc žádají odškodnění až ve výši jednoho milionu korun. Případ byl nyní odročen, soud bude pokračovat 28. dubna.