VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji je skoro 14 tisíc barevných kontejnerů

Plzeňský kraj – Zeleno-žluto-modrá síť během letošního roku zhoustla o dalších 181 nádob na odpad.

10.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv

Sklo do zeleného, plasty do žlutého a papír do modrého, mohou si od letošního roku říkat obyvatelé dalších 44 obcí Plzeňského kraje, do nichž přibyly nové barevné kontejnery na tříděný odpad. Je jich 181.

Síť těchto sběrných nádob v regionu tedy opět zhoustla a v republice dokonce patří k těm vůbec nejhustším.

„Jedná se o společný projekt Plzeňského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM. 61 modrých nádob bylo na papír, 46 bílých či zelených nádob na sklo a 74 žlutých nádob na plasty," popsala mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

My už třídit umíme! 2015• Plzeňský kraj a EKO-KOM spolu s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje vyhlašují na podporu třídění odpadu už deset let soutěž My už třídit umíme! Letos se jí zúčastnilo 483 obcí a měst kraje.
• Soutěž je rozdělena do dvou kategorií. V první kategorii soutěží obce do 1000 obyvatel, ve druhé města a obce nad 1000 obyvatel. Zúčastňují se rovněž plzeňské městské obvody. Hodnotí se množství vytříděných odpadů, hustota sítě barevných kontejnerů, čistota kolem kontejnerů i jejich čistota a například také to, jestli jsou na nádobách instrukce pro obyvatele, jaký odpad mají do které vhodit.
• V kategorii malých obcí do 1000 obyvatel letos zvítězila MODRAVA,
na 2. místě se umístila obec ČILÁ a na 3. místě obec SRNÍ.
• V kategorii velkých obcí nad 1 000 zvítězila ŽELEZNÁ RUDA,
na 2. místě skončily ŠTĚNOVICE a na 3. místě město HOLÝŠOV.
• Kromě diplomu a věcného daru si první tři oceněné obce v obou kategoriích odnesly také finanční dar od Plzeňského kraje. Obce na 1. místě získaly 30 tisíc korun, obce na 2. místě 20 tisíc korun a obce na 3. místě 10 tisíc korun.

Vše se děje v rámci projektu Intenzifikace systému separovaného sběru vytříděných složek komunálních odpadů v obcích Plzeňského kraje. Začal v roce 2004. „Kontejnery jsou obcím poskytovány pro rozšíření sběrné sítě v obcích tak, aby obyvatelé měli větší možnost třídění odpadů z obalů, které jsou následně materiálově využívány," vysvětluje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Václav Štekl.

Díky letošním 181 kontejnerům vzrostl v kraji počet barevných nádob pořízených během tohoto projektu na více než 2500.

„V Plzeňském kraji jsou pro třídění odpadů vytvořeny velmi dobré podmínky," míní Marek Sýkora ze společnosti EKO-KOM. „Dle statistik za rok 2014 bylo na území Plzeňského kraje bezmála 14 tisíc sběrných nádob na tříděné odpady a na jedno sběrní místo, což jsou kontejnery na papír, sklo a plasty, připadlo celkem 131 obyvatel. To řadí Plzeňský kraj v celé České republice ke krajům nejlépe vybaveným kontejnery na třídění odpadů," dodává Sýkora.

V roce 2014 se každému obyvateli Plzeňského kraje podařilo v průměru vytřídit 41,9 kg papíru, plastů, skla a nápojového kartonu. Přestože kraj v současnosti nestojí na pomyslných stupních vítězů, stále se jeho výsledky pohybují nad celorepublikovým průměrem, který za loňský rok činí 40,5 kg na obyvatele.

Autor: Pavel Korelus

10.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení