Mnohdy šokující zjištění inspekčních orgánů o kvalitě i značení původu potravin prodávaných v nadnárodních řetězcích vrací část spotřebitelů do některých menších specializovaných obchodů. Lidé opět nacházejí cestu na zemědělské farmy, ke svým řezníkům či pekařům.


„Mohu potvrdit, že se zákazníci naučili chodit do naší vlastní prodejny, kterou jsme otevřeli v Klatovech a kterou denně zásobujeme čerstvým pečivem z naší pekárny,“ uvedl Václav Pavlík, majitel pocinovické pekárny, která své výrobky dodává i do mnoha soukromých maloobchodních prodejen na Domažlicku. Navíc jen před několika dny otevřel druhý vlastní obchod v Nýrsku. Právě na čerstvost a kvalitní suroviny v Pocinovicích vsadili.


„Minimum výrobků balíme do obalů, i od zákazníků víme, že raději mají, když pečivo dostanou až v prodejně do sáčku,“ popsal svůj poznatek Pavlík. Podle jeho dalších slov k úspěchu u kupujících přispívá i vhodně zvolená poloha obchodu. Spotřebitelé se čím dál víc zajímají o složení výrobku, který kupují.
„V poslední době se znatelně zvýšil zájem o pšenično-žitný chléb, který připravujeme klasickou technologií z přírodního kvasu a kam přidáváme jen sůl a kmín,“ řekl pocinovický pekař. Dodavatelé levných chlebů pro supermarkety jsou nuceni kvůli maximálnímu snížení nákladů používat kypřidla či umělý kvas.
Negativní zkušenost při jednání s řetězci potvrzuje i Václav Pavlík.


„Kdysi jsem s nimi jednal o možnosti dodávat do nich své zboží. Začalo to jednáním se společností Julius Meinl, která měla prodejnu v Domažlicích a pak i s dalšími. Zajímalo je jen, jakou částku jim složím,“ vzpomíná na nerovné vyjednávání a dodává: „Po dvaceti letech budování firmy jsem se dostal do fáze, že nemám zapotřebí, aby mi kdokoliv diktoval, za jakou cenu budu prodávat, a čekat, že mi za tři měsíce zaplatí za dodané zboží.“


Miloslava Němečková z farmy Mila Černá Řeka prodává vlastní domácí kravské i kozí mléko, různé druhy sýrů, tvaroh, máslo nebo domácí nudle. I ona v poslední době zaznamenává zvětšený zájem o čisté přírodní mléčné produkty. „Lidé se po nich rozhodně poptávají. Rozdíl oproti potravinám ze supermarketů je jednoduše v tom, že naše výrobky jsou čerstvé, bez ‘éček’ a chemie. Děláme je podle receptů našich babiček, které žádnou chemii neměly,” říká Němečková.


Sama prý mléčné výrobky z obchodních řetězců nekupuje.
„Pokud je to možné, tak jíme jenom svoje vlastní výrobky. K jogurtu z obchoďáku, který podle data spotřeby vydrží třeba tři měsíce, prostě nemůžu mít důvěru,” dodává.


„Jsem ochotná zaplatit za zboží, které bude udělané poctivě. Pokud mám chuť na salám nebo špekáček,  koupím si ho  u řezníka, o němž vím, že tam dá maso a ne piliny. Samozřejmě musí být dražší. Velice často nakupuji v malé prodejně uzenin u autobusového nádraží. Cokoliv si tam koupím,  má poctivou chuť a já vím, že nejím škroby, zahušťovadla a ochucovadla,“ říká Anna Vondrážková z Domažlic  s tím, že stejné je to i se zeleninou a ovocem.


„Když si kousnu do jablka, které koupím od farmáře, je sladké, protože uzrálo na sluníčku. Jablko ze supermarketu, je sice levné, ale bez chuti,“ dodala Vondrážková.