V Deníku jsme o nich informovali. V průběhu posledních dvou měsíců je to již pátý případ evidovaný v našem okrese. Přesto se důvěřiví starší lidé dopouštějí opakovaně stejné chyby a pustí si do bytu podvodníky, kteří je následně pod různými záminkami připraví o peníze.

„Podvodníkům tentokrát uvěřila 82letá žena z Plané,“ uvedla tisková mluvčí policie Dagmar Jiroušková. V pondělí odpoledne ji oslovili dva muži a nabídli broušení nožů. Když je pustila do bytu, řekli jí, aby si připravila peníze na zaplacení ve výši 1400 korun. „Starší muž zůstal v kuchyni a v doprovodu mladšího šla seniorka do ložnice pro peníze, které mu následně dala. Peněženku pak položila na postel s tím, že ji schová, až muži odejdou,“ popsala sled událostí tisková mluvčí. Jenže oba muži najednou měli hodně naspěch. Zmizel ten, který byl v kuchyni i druhý, jenž doprovázel ženu do ložnice. A zmizely pochopitelně i peníze. Našla jen prázdnou peněženku, v níž chybělo šest tisíc korun. Policisté dalším šetřením zjistili, že muži to zkoušeli i jinde. „Společně nebo každý sám kontaktovali další seniory a nabízeli broušení nožů nebo nůžek,“ řekla mluvčí. Lidé je naštěstí odmítli.

Policie poskytla také popis obou mužů. „Mladší je ve věku asi třiceti let, štíhlé postavy, vysoký kolem 180 centimetrů a má krátké tmavé vlasy. Staršímu je kolem padesáti let, silnější postavy a má krátké tmavé vlasy. Oba jsou světlé pleti a hovoří plynně česky. Mají s sebou tašku na kolečkách tmavě modré barvy,“ uvedla Jiroušková s tím, že policisté seniory důrazně varují před podvodníky a apelují na ně, aby nepouštěli nikoho cizího do bytu.

„Začali jsme obvolávat zařízení, kde žijí starší lidé – tedy penziony, domovy důchodců, domy s chráněným bydlením a podobně. Požádali jsme personál těchto zařízení, aby seniory varoval před podvodníky,“ dodala mluvčí.