VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jehňata zřejmě uhynula nedostatkem péče

Třemešné – V případu úhynu jehňat v Třemešném na Tachovsku není zatím zcela jasná příčina smrti mláďat. To by mělo odhalit až podrobnější pitevní vyšetření.

17.2.2010
SDÍLEJ:

Pět mrtvých jehňat v igelitovém pytli putuje na pitvu. Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce (na snímku) je převezl v pondělí do Tachova, odkud budou převanena na Krajskou veterinární správu do Plzně.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Místnímu chovateli zemřelo v poslední době několik kusů jednotýdenních jehňat. Obyvatelé Třemešného pak oznámili podezřelé chování ochránci zvířat ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce, ten pak podnikl spolu s policií a krajskou veterinární správou další kroky. „Předběžné výsledky šetření důvodu úhynu jehňat nejsou jednoznačné, spíše ukazují na nedostatečnou chovatelskou péči,“ uvedl Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy Plzeň s tím, že s jistotou byla vyloučena smrt vlivem nákazy.

Jedná se o jehňata do stáří 1 týdne a možností úhynu je několik. „Jako nejpravděpodobnější důvod se jeví absence některých důležitých vitamínů a minerálních látek vedoucí k metabolickým poruchám a svalovým dystrofiím. Skutečnou příčinu by mělo, respektive mohlo, odhalit podrobnější pitevní vyšetření,“ vysvětlil Svoboda.

Chovatel měl údajně mrtvoly jehňat pálit v kotli. Pět kusů, které policie spolu s lékařkou krajské veterinární správy našly, leželo vedle kotle. Chovatel se tak rozhodně dopustil několika pochybení, vyplývajících z Veterinárního zákona. „Konkrétně se jedná o porušení povinnosti vyplývající z ustanovení týkající se zacházení s vedlejšími živočišnými produkty (Mrtvolami jehňat. Pozn. red.) a dále porušení povinnosti chovatele sledovat zdravotní stav zvířat a v oddůvodněných případech jim včas poskytnout první pomoc a požádat o odbornou veterinární pomoc. Tyto dvě povinnosti chovatel z Třemešné zcela určitě ignoroval,“ poukázal vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat.

Porušení povinností chovatele z Třemešného, vyplývající z Veterinárního zákona, bude mít dohru. V horším případě u soudu. Případ zanedbání péče, byť nedbalostního rázu, hodlá Krajská veterinární správa Plzeň předat státnímu zastupiteli pro podezření na spáchání trestného činu. „Záleží na tom, zda státní zastupitelství vyhodnotí skutek jako trestný čin. V případě že ano, tak věc postoupí policii a my podnikneme další kroky. Když zastupitelství neshledá, že jde o trestný čin, bude nadále záležitost v pravomoci krajské veterinární správy,“ vysvětlila policejní mluvčí Dagmar Jersáková.

Autor: Antonín Hříbal

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení