VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amatérské divadlo v Tachově slaví v letošním roce 65 let

Tachov – (DÍL 6.) Ochotnický spolek J. K. Tyl v Tachově byl založen v roce 1946 a v letošním roce si tedy připomíná 65. výročí.

27.7.2011
SDÍLEJ:

Na podnět MKS Tachov svolaly „staré ochotnice s mladým srdcem“ Marie Huttová, Marie Plesarová a Anna Šlapáková setkání starých mohykánů.Foto: Archiv divadla

I když dnes název po českém dramatikovi devatenáctého století nenese, amatérské divadlo v Tachově nadále žije. V tradici vzniklé po skončení druhé světové války pokračují Komedyjanti. V seriálu, který jsme pro vás připravili, si připomeneme nejvýznamnější milníky a osobnosti tachovského amatérského divadla.

O lidech

Pod třemi stovkami představení, která soubor odehrál, se skrývá pracovitost, obětavost, nadšení, elán, pokorná a nesobecká láska k divadlu. Ti, co v sobě tuto lásku nosili, si jistě zaslouží být jmenováni.

Začněme těmi,kteří stáli v čele spolku ve čtyřicátých letech:

Josef Bartoš – odešel z Tachova v roce 1950

Josef Beneš – odešel z Tachova asi v roce 1952

Marie Beranová – odešla z Tachova v roce 1984

Jaroslav Bláha – zemřel v roce 1982

Blažena Bláhová – zemřela v roce 1983

Josef Bureš (předseda od roku 1948 do října 1949, kdy odešel z Tachova)

František Čečka – zemřel v roce 1973

František Duchek – zemřel v roce 1998

Jan Krupař – odešel z Tachova v roce 1951

Zdeněk Mašát- odešel z Tachova v roce 1949

Alois Pivoňka st. (režisér a první předseda) – zemřel v roce 1948

Zdeněk Polívka – odešel z Tachova v roce 1958

Otto Procházka – zemřel v roce 1968

Marie Procházková – zemřela v roce 2005

Rudolf Tomšů st. – zemřel v roce 1967

Opory divadla

Oporou amatérského divadla v dalších letech byli: Jaroslav Flek, Zdeněk Flídr (zemřel 2001), Miroslav Randa, Marie Rodová, Miloslava Ruzhová (zemřela 2008), Jaromír Šiml (zemřel 1982), Miloslav Šlapák (zemřel 1976), František Trobl (zemřel 1991), Dagmar Wimmerová (zemřela 1990).

Mezi aktivní členy patřili: Růžena Benešová (Vaníková), Václav Benda, Libuše Centnerová (Pauknerová), Stanislav Frýbl, Václav Hutta, Helena Huttová, Marie Huttová, Růžena Kožnarová, Vladimír Krátký, Jaroslav Kilián, Jaroslav Jelínek, Jaroslav Kuta, Jan Kříž, Jiřina Křížová, Miroslav Knotek, Josef Přenosil, Václav Prokop, Helena Průchová (Sítařová), Marie Plesarová, Miloslav Přenosil, Marie Svobodová, Anna Svobodová, Ladislav Svátek, Josef Svoboda, Erika Staníčková (Krátká), Karel Staníček, Jaromír Sítař, Evženie Vajskébrová, Václav Šedivý, Josef Šplíchal, Josef Štěpánek, Ludmila Tomšů, Míla Vogeltanzová, Miloš Zajíc, Vladimír Zeyer.

Spolková činnost byla a je v nadšení konkrétních lidí. To se nedá nařídit, to se musí chtít a leckdy stačí jedna osoba s velkým charismatem, která strhne ostatní. V Tachově to byli Rudolf Tomšů st. a Jaromír Šiml.

Rudolf Tomšů se narodil v roce 1914. Do Tachova přišel už v roce 1945 a měl za sebou bohatou činnost divadelníka z období před válkou. V Tachově hrál poprvé v Psohlavcích a pak už šla jedna herecká postava za druhou. Coby režisér má na svém kontě 19 inscenací. Především jeho zásluhou se zpracovával roční dramaturgický plán. I po infarktových záchvatech se znovu a znovu vracel. Byl důkazem toho, že ten, kdo jednou ucítí vůni líčidla, okusí pocit trémy, porozumí dramatickému textu, nikdy ochotničení neopustí. Jeviště života opustil v roce 1967.

Jaromír Šiml (1917 – 1982) – jako režisér začal v roce 1953 a hned s vynikající Čapkovu Matkou. Vynikající byly všechny inscenace, pod které se podepsal jako režisér. K otázkám režie přistupoval moderní metodou, kterou do divadla v té době zaváděla avantgarda: nesecvičoval, ale budoval celek a jeho interpretaci. Odměnou mu byly spokojené tváře diváků. Svou divadelní éru uzavřel v roce 1964 moralitou o dvanácti obrazech napsanou pro herce Divadla Na zábradlí „Faust, Markétka, služka a já“.

Důležitou osobou se stala Miloslava Ruzhová. Jako metodička Okresního domu osvěty pro tzv. lidovou uměleckou tvořivost organizovala přehlídky, semináře, školení, maskérské kurzy, kurzy mluveného slova… Svými znalostmi a zkušenostmi v oboru byla jako členka souboru přínosem pro život tachovských ochotníků.

Marie Mirtlová

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení