VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez podpory dobrých a spolehlivých lidí kolem vás to prostě nejde

Přimda, Skála - Neprofesionální historik a badatel Libor Marek z Přimdy v rozhovoru pro Deník.

13.8.2013
SDÍLEJ:

Libor MarekFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Střípky z historie středověku skládá do ucelené mozaiky poznání Libor Marek. Tomuto amatérskému historikovi a badateli se povedl natočit dokument o hradě Roupově, který premiérově  promítl při své první letošní akci. Ta se odehrála právě na zmíněném hradě a historicky první komentované prohlídky navštívily doslova stovky lidí. Na roupovský úspěch navázal další akcí. Tentokrát šlo o zinscenované dobývání hradu Skála. O radostech i starostech a plánech do budoucna vyprávěl v rozhovoru pro Deník.

Akce na Skále přišla jako druhá po Roupově.Jak moc je to náročné uspořádat takové záležitosti ?
Náročné je to především na čas, protože každá lokalita je jiná. Zříceniny hradu Skála u Přeštic jsou špatně dostupné, na kole to není problém, ale dopravit rekvizity pro šermíře byl docela oříšek. Nebýt pana starosty Kasla z Radkovic, tak bychom to asi nezvládli. Jinak týden před akcí jsme udělali brigádu, kdy bylo třeba vyčistit hradní příkop, prořezat náletové keře a celkově místo zkulturnit.  Prostor zříceniny jsme osadili nákresy jednotlivých budov, takže návštěvníci si mohli udělat ucelený obrázek toho, jak mohl hrad vypadat ve 14.století.

Co bylo připraveno pro návštěvníky na hradě Skála?
Myslím si, že to byl především pestrý program. Malé diváky zaujala ukázka palných zbraní, například střel-ba z hákovnice anebo tarasnice. Nejmenším se líbily pověsti o hradu, včetně Dlouhého Bárty a Bílé paní, kteří se na zřícenině skutečně objevili. Dlouhého Bártu ztvárnil jeden z členů souboru historického šermu Kargen, Bílou paní si zahrála moje přítelkyně Andrea, jenž kostým vyráběla den před akcí. Dospěláky nejvíce zaujaly komentované prohlídky s průvodci, asi největší úspěch měl Tomáš Mařík, který se Skále věnuje už delší dobu a patří mu můj velký dík. Dále se líbila ukázka archeologických nálezů  na hradě a samozřejmě dobývání Skály.

Kolik lidí je zapotřebí na zvládnutí a organizaci takové akce? Bez koho by to nešlo?
Nešlo by to především bez podpory dobrých a spolehlivých lidí. Jak v rodině, tak i v obci, kde se daná akce koná. Když budu konkrétní, tak myšlenka se zrodila v mé hlavě, v zimě jsem oslovil zastupitelstvo v Radkovicích u Přeštic, které nápad podpořilo. Nejen slovem, ale i činy, protože na brigádu před akcí přišlo 15 lidí. Nutno dodat, že byla sobota odpoledne a venku bylo přes 30 stupňů horka. Velké poděkování patří panu starostovi, manželům Bradovým, Zdeňkovi Hrubému, Martinovi, zkrátka všem, kteří jakkoliv pomohli. Z našeho týmu bych ocenil Josefa Babku z Roupova, Andreu, Elišku a také Tomáše Maříka z Plzně.

V době, kdy děláme tento rozhovor je v plánu něco dalšího? Oč jde?
V plánu nejbližších dnů je především promítání našeho prvního filmového dítěte, které se jmenuje Hrad Roupov. Zhruba 39 minutový dokument o nejkrásnějším hradu jižního Plzeňska chystáme promítnout v pátek pod zříceninou hradu Vlčtejn.

Může tuto akci něco ohrozit?
Jedině nepřízeň počasí, protože promítání pod širým nebem je vždy velká loterie. Nicméně jsem životní optimista a tvrdím, že počasí máme objednané.

Pozn. red. Vzhledem k intenzivnímu dešti se nepromítalo v pátek, ale projekce byla přesunuta na sobotní večer.

Jaké jsou plány do budoucnosti?
Plány jsou jasné. Během zbytku léta a blížícího se podzimu chceme projet region s filmem o hradu Roupov, kromě Vlčtejna budeme promítat v Chudenicích, v Přešticích a na dalších místech. Rád bych oslovil základní školy, muzea anebo domovy důchodců, kde by se mohl stát zajímavým zpestřením stereotypního života. Vše s podtitulem „…nemusíte jezdit na Roupov, Roupov přijede za Vámi…".Takže pokud jste učitelem dějepisu, vedoucím muzea anebo pořádáte besedy o historii, pak se mi ozvěte. Jinak na počátku září bych rád roztočil druhý filmový dokument, který by mapoval historii hradu Skála u Přeštic. Láká mě nejen svou starobylostí, ale také pohnutými osudy, protože v rozpětí 14 let byl třikrát dobýván. Stojí na buližníku, což je přírodní vlhkoměr a patří mezi „ganerbenburgy", což je v překladu – dvojhrad.

Kontakt na badatele čtenářům rádi sdělíme za e-mailový 
dotaz na:
antonin.hribal@denik.cz

Autor: Antonín Hříbal

13.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení