VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez štědrosti jedněch by umírání jiných bylo ještě tíživější

Tachovsko - Na dobrou věc a pomoc bližnímu přispívají jednotlivci, organizace i firmy, organizují se společenské večery či koncerty, z nichž pak výtěžky putují na podporu služeb pro lidi v jejich chvílích posledních.

8.12.2016
SDÍLEJ:

ZA MOBILNÍ HOSPIC V TACHOVĚ převzala Iva Csanálosi v Rotarexu peněžitou částku z rukou předsedy odborové organizace Milana Bureše. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

To, že jsou u nás lidé štědří a ochotní, dokládá v poslední době hned několik příkladů. Příspěvky z různých míst regionu i kraje míří do Tachova, konkrétně jako pomoc službě určené nevyléčitelně nemocným, umírajícím, o které se stará mobilní Hospic sv. Jiří v Tachově. Pomohli ochotní lidé v Plzni, Milířích, Hošťce i na dalších místech včetně okresního města.
V plzeňském Parkhotelu se konal už šestý ročník charitativní akce Advent dětem, kde na vstupném byla vybrána částka 26 400 korun. Peníze obdržel Hospic sv. Jiří v Tachově. Šek z rukou hejtmana Josefa Bernarda převzala spoluzakladatelka tachovského hospice Lucie Davidová.

„Zábavní pořad pro děti Advent dětem pořádá už tradičně Plzeňský kraj a výtěžek vždy putuje na dobročinné účely. Výtěžky z prvních ročníků akce putovaly na dětská oddělení nemocnic, v loňském roce pomohl Advent dětem Hospici sv. Lazara v Plzni," informovala mluvčí úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová a popsala dění při mikulášské nadílce: „Všechny děti dostaly před začátkem představení svítící čertovské rohy a napjatě očekávaly mikulášskou nadílku. Program zahájili dva zpěváci – čtrnáctiletá Alex Marková, která se kromě zpěvu věnuje i youtuberingu a dvacetiletý Martin Hucl, který kromě studia vysoké školy hraje a zpívá v divadle J. K. Tyla. Na závěr si oba zpěváci s dětmi zanotovali známou vánoční koledu Rolničky."

O počasí, o ročních obdobích a o Mikuláši si dětmi povídala Míša Dolinová, moderátorka počasí, herečka a zpěvačka. Nechyběly písničky a děti se mohly vyřádit i při tanci. V druhé části odpoledne pak vystoupila Dáda Patrasová s žížalou Julií a doprovod jim dělali dva andělé. Dáda pozvala děti na pódium, kde společně zpívaly a tancovaly, ale také soutěžily.

„V průběhu představení Dáda přivolala Mikuláše, kterým nebyl nikdo jiný než hejtman Plzeňského kraje. Mikuláš s sebou přinesl dárek v podobě šeku na 26 400 korun pro Hospic sv. Jiří v Tachově. Šek si na pódium přišla převzít Lucie Davidová, která v krátké děkovné řeči zmínila, že částka jim vystačí na 5 a půl dne provozu hospice," dále uvedla Marešová.

Na úplný konec programu se děti mohly vyfotit s Mikulášem a anděly a při odchodu dostávaly tašky plné dárečků, které jim rozdával hejtman kraje Josef Bernard v mikulášském převleku.

Peněžitý dar použijí na mzdy pro sestřičky

Získávat lidi pro podporu dobré věci se daří také ve firmách. Vánoční večírek tachovského Rotarexu měl za cíl získat peněžité prostředky pro podporu charitativní činnosti, a to se také povedlo.

Ve společenském domě Mže se jim podařilo celkem získat desetitisícovou částku. „Firma ve spolupráci s odborovou organizací Kovo uspořádala vánoční večírek. Rozhodli jsme se k symbolickému prodeji vstupenek a výtěžek použijeme na charitativní činnost," řekl Deníku Milan Bureš, předseda základní odborové organizace.
Rozhodli se tak finančně podpořit Hospic sv. Jiří v Tachově a také psí útulek U Šmudliny.

Výtěžek rozdělili na poloviny a každá instituce tak obdržela po pěti tisíci korunách. Peníze půjdou cíleně na to, co Hospic potřebuje. „Už máme základní balík kompenzačních zdravotních pomůcek. Další část chceme dokoupit. Potřebujeme oxigenátor za deset tisíc korun, lineární dávkovač za třicet dva tisíc. Doufáme, že k získání těchto prostředků nám pomohou nadace. Největší položku, kterou ale utratíme, je položka za sestřičky," řekla Iva Csanálosi, která spolu s Lucií Davidovou stála u zrodu mobilního hospice v Tachově. Dodala, že naopak lékařky jsou placené symbolicky. „Některé peníze například z nadací jsou vázány a nedají se použít na mzdy. Pak jsme právě vděční za takové finanční dary, ze kterých můžeme hradit mzdy sestřičkám," dodala Iva Csanálosi.

Tématu pomoci se věnuje Tachovský deník na stránce 2 v pátečním tištěném vydání.

Autor: Antonín Hříbal

8.12.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení