VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdružice slavily 
dvě výročí

Bezdružice – Dvě významná výročí si o víkendu připomněly Bezdružice. Před 555 lety byly povýšeny na městečko a od narození Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic uplynulo právě 450 let.

2.11.2014
SDÍLEJ:

Dvě významná výročí si o víkendu připomněly Bezdružice. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

První zmínka o Bezdružicích je už 
z roku 1227. „Povýšení na městečko se konalo za vlády krále Jiřího z Poděbrad a to přesně 31. října 1459. V pátek tomu bylo přesně 555 let od toho okamžiku. Statut města nicméně Bezdružice získaly až na počátku druhé poloviny devatenáctého století," sdělil Deníku úřadující starosta Bezdružic Jan Soulek. Právě tento údaj nemohli dlouhá léta dohledat. „Až náhodou listinu našel ředitel tachovského archivu při své služební cestě do Písku. V kanceláři mám kopii oné vzácné listiny," podotkl Soulek.

V novodobé historii ještě Bezdružice získávaly a ztrácely různé statuty. Po roce 1945 vyšel zákon o národních výborech a tam bylo uvedeno, které budou místní a městské. „Bezdružice spadly do kategorie místních výborů. 
V roce 1990 se výbory rušily a my jsme se stali obcí. Mnozí to viděli jako křivdu a chtěli nápravu. Až v roce 2006 byla na světě novela zákona a pokud obec doložila, že před rokem 1949 byla městysem či městem, tak jí tento statut byl navrácen," dále popsal vývoj starosta Bezdružic. Dokumenty bezdružičtí našli a poslali do Poslanecké sněmovny a od 10. 10. 2006 jsou Bezdružice opět městem.

Oslavy výročí začaly už v pátek v místním kulturním domě. Nejvíce návštěvníků přilákalo vystoupení Koček. Šlo o travesti show. „Měla obrovský úspěch a přišli lidé, kteří běžně na kulturní akce nechodí." V sobotu pak akce pokračovala besedou.

Besedu o historii města a regionu vedla historička Markéta Novotná. Na ploše před domem U Haranta vystoupily děti v krojích a zpívaly a tančily na motivy lidových písní. „Povedlo se počasí a to je moc dobře. Přijely jsme se podívat z Teplé, prohlédly jsme si Bezdružice, ale nejvíc se těšíme na ochutnávku renesanční kuchyně," řekla Pavla Křížová, která dorazila s dcerou. Přítomní měli možnost ochutnat právě něco z pokrmů, které hospodyně připravovaly v době renesance. Po setmění došlo také na krátkou projekci na stěnu budovy nově opraveného domu U Haranta. Zde sídlí Místní akční skupina Český Západ – Místní partnerství a knihovna. Nachází se v něm i výstavní sál s expozicí věnovanou právě Kryštofu Harantovi.

Dalším výročím, které si bezdružičtí připomněli, je už zmíněné narození Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Ten v průběhu svého života představoval svou literární tvorbou cizokrajné země od Benátek až po Káhiru. Stejně tak díky dovětku ve svém jménu dělá dodnes čest rodinným panstvím, městu Bezdružice a vesničce Polžice. „Jde o renesanční osobnost spisovatele, skladatele a cestovatele. A Kryštof Harant měl mnoho zájmů a byl multifunkční," poukázal Jan Florián z Místní akční skupiny Český západ. „Snažíme se na jeho odkaz navázat a propojovat řadu aktivit," dodal.

„Historické prameny sice tvrdí, že tu ve skutečnosti nikdy nebyl," připouští skromně Soulek. „Avšak jeho rodina naše území vlastnila, a tak dovětek z Polžic a Bezdružic používal. Pro nás je to určitě příjemné, když díky němu každý o našem městě ví už od základní školy," vysvětluje, co pro ně slavná renesanční osobnost znamená. Jan Soulek je na krajana po právu hrdý. „Avšak z hlediska ekonomického profitu a rozvoje obce nemůže hrát roli. Zde je důležitá vždy především práce lidí ve městě, a tak je to podle mne i správně," zdůrazňuje.

Autor: Antonín Hříbal

2.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení