VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezohlední feťáci jehly neuklízí

Tachovsko - Použité a pohozené injekční stříkačky se v těchto dnech objevily v parcích ale i v ulicích měst na Tachovsku. Bezohlední feťáci je odhazují i do míst, kde se běžně pohybují maminky a malými dětmi nebo staří lidé.

17.8.2016
SDÍLEJ:

Jedna jehla byla nalezena přímo před radnicí ve StříbřeFoto: Facebook: Stříbro trochu jinak

Jednu z pohozených použitých injekčních stříkaček našla v pondělí i Katarína Mertlová Sisková v tachovském parku v místě bývalého letního kina. Ta následně fotografii okomentovala na sociální síti: „Dneska pořízené foto v parku u bývalého letního kina, místo kde si hrají děti, víc to snad ani komentovat nepotřebuje."

Další injekční stříkačky našli obyvatelé města v minulém týdnu přímo v ulicích Stříbra. První byla nalezena před radnicí, druhá ležela před cukrárnou.

Jedna jehla byla nalezena přímo před radnicí ve StříbřePodle informací městské policie v Tachově se nejedná o výjimečný případ. Takových lokalit je tu rozhodně více. „Měsíčně vyjíždíme k jednomu až dvěma hlášením o nalezení injekční stříkačky. Ty sebereme pomocí rukavic a speciální pinzety do igelitového pytle. Dál je předáváme na hygienu, která je zkontroluje a udělá rozbor," řekl Tachovskému deníku vrchní strážník Miroslav Litomerický. Ten dále varoval, aby lidé použité injekční stříkačky nebrali do ruky a ani nevhazovali do klasických odpadkových košů. „Najde-li někdo stříkačky na místě, kde by se o ně mohli poranit další lidé, raději volejte nás, nebo Policii ČR. Na Tachovsku i Stříbrsku působí také organizace Kotec," dodal Miroslav Litomerický.

Tachovský deník oslovil také organizaci Kotec, která na Tachovsku preventivně působí, aby se k aktuálnímu problému vyjádřila. „O problému s poházenými injekčními stříkačkami víme. Naši pracovníci pravidelně kontaktují uživatele drog a sbírají pohozené injekční stříkačky. Za první pololetí letošního roku jsme jich použitých posbírali už třicet. Určitě se nám ale nepovede objevit všechny. Důležité je, aby lidé věděli, že se mohou obracet i na nás, pokud jehly naleznou," sdělil David Klaus vedoucí sociálních služeb Kotec.

Přestože podle dostupných tabulek okres Tachov nijak zásadně nevyčnívá v počtu uživatelů drog ani v počtech nalezených použitých injekčních stříkaček v celorepublikovém srovnání, pohled do statistiky, kterou má redakce k dispozici, vzbuzuje pravý opak. „Letos, v prvním pololetí jsme poskytovali pomoc 71 uživatelům drog, 20 z nich si nitrožilně píchá pervitin. Poskytujeme také výměnný program injekčních stříkaček, celkem se jich za první pololetí letošního roku vybralo 6583 kusů použitých. Kdybychom tyto služby neposkytovali, předpokládáme, že stříkaček bude pohozených nebo jinak nevhodně likvidovaných v odpadkových koších nebo kanalizaci mnohem více," uzavřel David Klaus.
A jaké riziko lidem hrozí, když se o použitou jehlu injekční stříkačky poraní? „Uživatelé návykových látek mohou trpět žloutenkou typu B, méně často i typu C. Vzácnější je výskyt viru HIV," sdělil Tachovskému deníku přednosta infekční kliniky ve Fakultní nemocnici Plzeň Dalibor Sedláček

ou jehlou například právě v parku nebo na autobusovém nádraží, některou ze zmíněných nemocí nakazil, je však prý poměrně nízké. „Injekční stříkačka se na ulici povaluje většinou delší dobu, takže viry a bakterie na ní vesměs nepřežijí. Případů, kdy by se někdo podobným způsobem infikoval, je tedy minimum. Nicméně každý, kdo s použitou jehlou přijde do styku, by si měl raději dojít k lékaři na vyšetření," poradil přednosta kliniky.

Autor: Jaroslava Hohlová 

Autor: Redakce

17.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení