VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bobrům se daří. Ochránci se radují, vlastníci smutní

Tachovsko - Činnost bobra nelze na Tachovsku přehlédnout. Na mnoha místech výrazně mění tvář krajiny. Bobr evropský je zákonem chráněný živočich, a tak mu dosud nikdo nebránil, přestože obcím, zemědělcům i lesníkům způsobuje nemalé škody na majetku.

21.3.2017
SDÍLEJ:

Působení bobra evropského na TachovskuFoto: Deník / Hříbal Antonín

To by teď mohla změnit výjimka Plzeňského kraje, která ze zvlášť závažných důvodů umožní činnost chráněného bobra omezit, případně mu zničit hráze. „Žádali jsme za obec už o nespočet výjimek, abychom bobra mohli omezit, pokaždé nám je ale zamítli. Mám pocit, že bobr má pomalu větší práva než člověk a je mi teskno, když vidím, co všechno v okolí obce dokázal zničit. Velký problém s ním máme na kamenném mostku na komunikaci, která spojuje Žebráky a Hošťku. Můstek je od něj podemletý, s bobrem ale nic udělat nemůžeme, protože je chráněný. Čekám proto, kdy mostek spadne a nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby po něm zrovna někdo přejížděl,“ řekla Deníku starostka obce Hošťka Hana Sojková.

Činností bobra evropského se ale dotýká i majitelů lesů a vodních děl. Například společnost Kolowratovy lesy, která hospodaří v okolí Přimdy, počítá každý rok škody způsobené bobrem na několik stovek tisíc korun. „Uplatňujeme finanční kompenzace, ty ale nedosahují takové výše, aby plně nahradily způsobenou škodu. Máme sice platné povolení na boření hráze, bobr ale napáchá tolik škod, že prakticky dva naši zaměstnanci nedělají nic jiného, než odstraňují škody jím napáchané,“ potvrdil už dříve pro Deník vedoucí přimdské lesní správy Vladimír Šístek.

Psali jme dříve: Bobři někdy škodí lidem, náhrady jdou do statisíců

Nevole vůči činnosti bobra od vlastníků pozemků ale nevychází pouze z obavy o vlastní majetek, ale i z rozsáhlejších škod, jakými může být narušení hrází rybníků nebo rozvodnění potoků vlivem stavění hrází. Plzeňský kraj chce proto vyhovět stížnostem a v odůvodněných případech povolit omezení jeho činnosti. Tachovsko ale spadá do zvlášť chráněné lokality CHKO Český les, ochrana bobra evropského zde má proto ještě přísnější charakter. CHKO Český les se přesto snaží v odůvodněných případech vyhovět vlastníkům dotčených lokalit a vydává výjimky umožňující v závažných případech činnost bobra omezit. V případě škod na majetku, dřevinách nebo vodních tocích, pak mohou jejich vlastníci požádat o finanční odškodnění. „Týká-li se činnost bobra staveb a jejich ničení nebo podemlívání, nebývá většinou problém s udělením výjimky na omezení jeho činnosti. V současné době jsou naší správou vydána čtyři platná povolení, tři z toho na boření bobřích hrází. Povolení má omezenou platnost a uděluje se nejčastěji na tři až pět let,“ vysvětlila Milena Prokopová z CHKO Český les.

Správa CHKO Český les výskyt bobra evropského na Tachovsku monitoruje a podle průběžných odhadů se nyní jeho počet odhaduje až na dvě stě padesát kusů v celé zóně Chráněné krajinné oblasti Českého lesa.

Autor: Jaroslava Hohlová

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení