Údaje zaznamenali při svém kroužkovacím výjezdu ornitologové z Plzně. Před několika dny vyrazili do kraje a cílem bylo dvaapadesát hnízdišť čápů bílých. Svá ´nej´ v ptačí říši má i Tachovsko. „Pravidelně se této problematice naše organizace věnuje už od roku devatenáct set devadesát čtyři. Kontrolujeme kolem šedesáti lokalit v Plzeňském kraji, kde čápi hnízdí anebo v minulosti hnízdili,“ sdělil Deníku Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Kromě toho při akci ornitologové kontrolují a kroužkují mláďata, zjišťují jejich hmotnost, technický stav hnízd, stabilitu a nosnost hnízdních podložek.

Na zatím poslední výjezd do Plzeňského kraje se vypravili minulý týden. „Vyrazili jsme v sobotu ráno kolem osmé hodiny ze stanice a jeli jsme rovnou na první hnízdo do Chodové Plané, kde už tradičně měl pár největší mláďata. Odtud jsme postupně objeli všechna hnízda na Tachovsku,“ pokračoval v popisu ornitolog.

Čápice čeká, až ornitolog vystrčí hlavu, pak klovne

Celkem za jeden den překontrolovali 52 lokalit a hnízdišť. Z tohoto počtu bylo úspěšně obsazeno 19 hnízd, přičemž ostatní byla neobsazena, obsazena nehnízdícím párem či lichými jedinci.

Jako každý rok tak i letos tekla krev. „Nejbojovnější matkou a ochránkyní hnízda byly tradičně čápice z Dlouhého Újezdu a Kdyně na Domažlicku. Obě samice odmítaly do poslední chvíle hnízdo opustit, špičatým zobákem tloukly kolegy do rukou a čekaly, až vystrčí hlavu. Čápice jsou vždy rychlejší a na hnízdě i v jisté výhodě,“ poukázal Makoň na problémy se kterými se zoologové při kroužkování setkávají. To ale nebyla jediná potíž: „Největší problém nám působily nové nýtovací ornitologické kroužky, které jsou sice perfektní, dobře drží a jsou dobře čitelné i dalekohledem na velkou vzdálenost, ale nemáme s nimi ještě nacvičenou manipulaci.“

Kromě dvou míst na Plzeňsku jsou zatím nevylíhlá vejce na hnízdě v Plané ve Hřbitovní ulici. A o letošní snůšku přišel podle ornitologů pár hnízdící v Boru.

Stanice v Plzni řadu let spolupracovala a na Tachovsko dojížděla pod vedením biologa Stanislava Benedy. Ten ale před rokem 5. června zemřel. Právě on byl pro mnohé známou osobností spojovanou s ornitologií a kroužkováním. Stanislav Beneda zemřel na následky těžkého úrazu, který si přivodil při kontrole a čištění ptačích budek v polesí Pytel,“ zavzpomínal Makoň na svého bývalého spolupracovníka a kolegu. „Jeho odchod je pro nás citelnou ztrátou a vzpomínáme na něj snad u každého ´jeho´ čapího hnízda,“ doplnil vzpomínku na známého ornitologa, který se ochraně a výzkumu čápů v Plzeňském kraji věnoval přes padesát let.