VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojovné samice tloukly špičatými zobáky ornitology do rukou

Tachovsko – Nejbojovnější ochránkyně hnízda je v Dlouhém Újezdě, největší mláďata jsou na hnízdě v pivovaru v Chodové Plané a zatím nevylíhlá vejce ochraňuje opeřený pár v Plané.

9.6.2011
SDÍLEJ:

VZPOMÍNKA. Stanislav Beneda při kroužkování čápů bílých na hnízdě v obci Hlinné. Až do své smrti se plně věnoval zoologii. Foto: Archiv DES OP

Údaje zaznamenali při svém kroužkovacím výjezdu ornitologové z Plzně. Před několika dny vyrazili do kraje a cílem bylo dvaapadesát hnízdišť čápů bílých. Svá ´nej´ v ptačí říši má i Tachovsko. „Pravidelně se této problematice naše organizace věnuje už od roku devatenáct set devadesát čtyři. Kontrolujeme kolem šedesáti lokalit v Plzeňském kraji, kde čápi hnízdí anebo v minulosti hnízdili,“ sdělil Deníku Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Kromě toho při akci ornitologové kontrolují a kroužkují mláďata, zjišťují jejich hmotnost, technický stav hnízd, stabilitu a nosnost hnízdních podložek.

Na zatím poslední výjezd do Plzeňského kraje se vypravili minulý týden. „Vyrazili jsme v sobotu ráno kolem osmé hodiny ze stanice a jeli jsme rovnou na první hnízdo do Chodové Plané, kde už tradičně měl pár největší mláďata. Odtud jsme postupně objeli všechna hnízda na Tachovsku,“ pokračoval v popisu ornitolog.

Čápice čeká, až ornitolog vystrčí hlavu, pak klovne

Celkem za jeden den překontrolovali 52 lokalit a hnízdišť. Z tohoto počtu bylo úspěšně obsazeno 19 hnízd, přičemž ostatní byla neobsazena, obsazena nehnízdícím párem či lichými jedinci.

Jako každý rok tak i letos tekla krev. „Nejbojovnější matkou a ochránkyní hnízda byly tradičně čápice z Dlouhého Újezdu a Kdyně na Domažlicku. Obě samice odmítaly do poslední chvíle hnízdo opustit, špičatým zobákem tloukly kolegy do rukou a čekaly, až vystrčí hlavu. Čápice jsou vždy rychlejší a na hnízdě i v jisté výhodě,“ poukázal Makoň na problémy se kterými se zoologové při kroužkování setkávají. To ale nebyla jediná potíž: „Největší problém nám působily nové nýtovací ornitologické kroužky, které jsou sice perfektní, dobře drží a jsou dobře čitelné i dalekohledem na velkou vzdálenost, ale nemáme s nimi ještě nacvičenou manipulaci.“

Kromě dvou míst na Plzeňsku jsou zatím nevylíhlá vejce na hnízdě v Plané ve Hřbitovní ulici. A o letošní snůšku přišel podle ornitologů pár hnízdící v Boru.

Stanice v Plzni řadu let spolupracovala a na Tachovsko dojížděla pod vedením biologa Stanislava Benedy. Ten ale před rokem 5. června zemřel. Právě on byl pro mnohé známou osobností spojovanou s ornitologií a kroužkováním. Stanislav Beneda zemřel na následky těžkého úrazu, který si přivodil při kontrole a čištění ptačích budek v polesí Pytel,“ zavzpomínal Makoň na svého bývalého spolupracovníka a kolegu. „Jeho odchod je pro nás citelnou ztrátou a vzpomínáme na něj snad u každého ´jeho´ čapího hnízda,“ doplnil vzpomínku na známého ornitologa, který se ochraně a výzkumu čápů v Plzeňském kraji věnoval přes padesát let.

Autor: Antonín Hříbal

9.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení