VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolševník, povinnosti a sankce

Tachovsko - Článek Miroslava Tréglera nazvaný Nepodceňujte invaze bolševníku a dalších rostlin, který vyšel v Tachovském deníku ve středu 20. července, je velice záslužný počin.

27.7.2011
SDÍLEJ:

Bolševník velkolepý.Foto: DENÍK/Lukáš Maďa

Možná, že tam nebyla zmíněna jedna důležitá věc a to, kdo by měl s bolševníkem „bojovat“. Zákon (č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči) praví: Vlastník pozemku nebo objektu nebo osoba, která ji užívá z jiného právního důvodu, jsou povinni zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů, včetně plevelů. A bolševník velkolepý rozhodně plevelem je. Je samozřejmě v zájmu každé dobře spravované obce, mít své správní území prosto zejména invazních druhů plevelů a tedy se i snažit „tlačit“ vlastníky pozemků k tomu, aby konali. Není povinností obcí suplovat povinnosti někoho jiného.

V srpnu roku 2010 vyšla v platnost veřejná vyhláška odboru životního prostředí Městského úřadu Tachov, která určuje, samozřejmě v souladu se zákonem, dokdy se musí ve vybraných katastrálních územích (celkem 59) na územích dvaceti obcí ve svém správním obvodu provést každoroční zásah proti bolševníku velkolepému. Je to v době počátku růstu jeho lodyh s nerozvinutým květenstvím. Nejzazší lhůta je stanovena na 25. června běžného roku.

V této době zjišťují pracovníci odboru životního prostředí stav zejména na nejvíce zasažených územích a soustřeďují podklady pro zahájení správních řízení s „hříšníky“. Za neplnění povinností vyplývajících ze zákona a upřesněných vyhláškou, hrozí fyzickým osobám pokuta do výše 30 tisíc korun, právnickým pak až do výše 500 tisíc korun.

Je třeba také přiznat, že nelze jen tak najednou bolševník zcela vymýtit, ale už to, že bude omezováno jeho šíření a výskyt, může vést k jeho razantnímu potlačení během několika let. Hlavní je nenechat bolševník vykvést. Když se to již stane , je nutno celé lodyhy i s okolíkem květů či již zrajících semen odstranit z porostu, umístit je tam, kam se k nim nedostane voda, nechat je uschnout (schne poměrně dobře) a poté spálit. Je samozřejmě dobré takovýto zásah ještě kombinovat s postřikem herbicidy obsahujícími glykofosfát. Například Glyfos nebo Roundup a další. Bolševník velkolepý je dvouletá bylina. Jeden rok roste, druhý rok k tomu navíc kvete a pak zaniká, ale jeho semena jsou dlouhá léta klíčivá. Mohou „dřímat“ i několik let a pak vyklíčit. To jsou ale již malé počty rostlin, které se dají snáze uhlídat. Za 3 až 4 roky při důsledné likvidaci semen se dá i pozemek dnes totálně zarostlý bolševníkem přivést do stavu, že ani nepoznáte, že tam někdy rostl. Jedno důležité upozornění – mulčováním porostů i s menším množstvím odkvetlých bolševníků se může podařit rozvléci ho po celé mulčované ploše. Je to poměrně účinné rozsévání, ale v žádném případě se toto „ošetření“ nedá považovat za potlačování výskytu či rozšiřování bolševníku, takže tímto se sankci vyhnout nedá.

Ještě se vrátím k jedné větě článku pana Tréglera: „Problém to není neřešitelný, jen zodpovědní úředníci a politici se dokola vymlouvají na nedostatek poznatků, času a peněz“

Ó, jak líbivé, za vše mohou společní nepřátelé – úředníci a politici. S první částí věty souhlasím, s druhou zásadně ne. Je třeba si zase uvědomit, co je čí povinnost! Ta věta, vlastně věty by spíše měly, podle mého názoru, znít asi takto:

„Problém není neřešitelný, jen nezodpovědní vlastníci (ale i nájemci) pozemků, kterým je líto námahy či peněz, nebo jsou neznalí stavu svého majetku a s tím spojených povinností se domnívají, že pštrosí politikou se svým povinnostem vyhnou. A tady je na úřednících, aby je třeba i sankcí vyvedli z omylu. Bylo by výborné, kdyby politici hlavně na komunální úrovni pomohli těm, kdo mají zájem věc řešit.“

Pavel Šrámek, vedoucí odboru Životního prostředí Městského úřadu v Tachově

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Jednou z hlavních hvězd letošního Ještě jednoho festu byla kapela Trautenberk. Ta rozpoutala peklo jak na pódiu, tak pod ním.

Ještě jeden fest již klepe na dveře

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

Kosov – Pohodové odpoledne i večer můžete zažít v osadě Kosov u Boru při akci Kosovský dvorek.

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Tachov - Světecká jízdárna má za sebou další část z cyklu Dveře jízdárny dokořán. Na v pořadí čtvrtém koncertu se představilo další zajímavé těleso.

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení