VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brabenec: Dříve jsem měl plány na pět let dopředu

Tachov – Sbormistr Tachovského dětského sboru se na zámku v Nebílovech zúčastnil 5. ročníku Křesadla, ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.

1.6.2010
SDÍLEJ:

JOSEF BRABENEC. Dlouholetý sbormistr Tachovského dětského sboru. Foto: Markéta Pelcová

Byl nominován za celoživotní vedení sboru a práci s dětmi. Tento dětský pěvecký sbor pod jeho vedením koncertoval v téměř dvacítce zemí tří kontinentů. Navštívil desítky partnerských sborů, které také sám hostil, na svém kontě má stovky koncertů. Sbor natočil několik CD, vystupoval s filharmoniky, v televizi, rozhlase. Své úspěchy může počítat na desítky.

Věděl jste o tom, že jste byl na toto ocenění nominován?

Vůbec ne. Do poslední chvíle jsem o tom nevěděl, takže to bylo pro mě veliké překvapení.

Potěšilo vás to?

Samozřejmě že ano. V poslední době je to pro mne jediné ocenění tohoto druhu.

Toto ocenění se uděluje lidem, kteří dělají neobyčejné věci. Ve vašem případě je to dlouholeté vedení Tachovského dětského sboru. Vzpomeňte začátky tohoto tělesa.

Začínal jsem jako učitel učitel hudební výchovy ve škole v ulici Karoliny Světlé v Tachově. Ta dnes již není. V roce šedesát sedm jsem zde založil malý pěvecký soubor. Bylo to v rámci nepovinného předmětu sborový zpěv. Pak jsem začal učit ve škole v Hornické ulici. Zkoušeli jsme tenkrát v učebně biologie a v tělocvičně. O opět let později vznikl spojením se sborem při Základní škole Kostelní Tachovský dětský sbor. Později ve sboru zpívaly děti ze všech tachovských základních škol.

Byl to váš nápad založit v Tachově tento pěvecký sbor?

Ono to tak vyplynulo samo. Ten prvotní nápad byl můj. Poté, jak postupně přibývalo dětí, se činnost sboru rozrůstala až do současné podoby. Sbor vznikl nejprve kvůli tomu, abychom se představovali na různých školních akademiích, besídkách a podobně. Až teprve postupem času jsme se začali úspěšně zúčastňovat festivalů.

Pamatueje na ten úplně první úspěch?

To bylo v roce devatenáct set sedmdesát sedm. Jeli jsme tenkrát na festival Zlatá palma do Olomouce. Tam se zrodilo naše první velké vítězství. Poté přišla řada pozvání na různé festivaly, koncerty a zájezdy. První náš zájezd na západ byl v roce osmdesát sedm do Švýcarska a Francie.

Jaké plány máte do budoucna?

Tak už to není jako zamlada. Dříve jsem plánoval naši činnost na pět let dopředu. Dnes už jen na rok, dva dopředu. V letošním roce se zúčastníme sborového festivalu v Čině, kde navštívíme také světovou výstavu Expo. Na příští rok žádnou tak velkou akci neplánujeme.

Co bude potom?

To záleží na zdraví. Jestli mi to dovolí, chtěl bych s naším sborem ještě oslavit jeho čtyřicáté výročí, které bude za tři roky.

Autor: Václav Šimek

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení