V pátek totiž skončila první etapa revitalizace černošínského náměstí.

„Zatím je hotova první etapa, což je zhruba polovina projektu, ve které se předělávaly místní komunikace, řešilo se jejich napojení na průtah městem, odstraňovala se krizová místa. Předtím tady byla místa, kde dopravní řešení byl děs běs, to se konečně rekonstrukcí vyřešilo,“ vyjádřil se starosta Černošína Miroslav Plincelner s tím, že kromě komunikací byla součástí projektu rekonstrukce inženýrských sítí, vybudování nových parkovišť a nové řešení městské zeleně.

Celkem stála první etapa rekonstrukce černošínského náměstí kolem patnácti milionů korun, město na ni obdrželo dotaci z Regionálního operačního programu, a to ve výši přesahující dvaadevadesát procent.

Autorem architektonického řešení je Petr Velíšek, který návrh vypracoval se svojí manželkou. „Náměstí je specifické tím, že je vřetenového tvaru. Koncept našeho řešení je založen na tzv. řece života, vycházející z pramene Vlčí hory, která nad Černošínem ční. To vše respektujeme v konceptu i návrhu, přičemž všemu dominuje kostel, kdy osa náměstí prochází oltářem a hlavní lodí kostela,“ vyjádřil se architekt.

Černošín nyní bude čekat další část rekonstrukce středu města. „Připravujeme žádost o dotaci na další etapu, pokud uspějeme, budeme se snažit udělat vše v jedné etapě. Pokud dotaci nezískáme, budeme financování řešit postupně z rozpočtu města,“ uvedl starosta.