„Dvoudenní cvičení se skládalo ze dvou částí. První část zahrnovala přesun hlubokým sněhem na místo určení a následné vybudování nočního bivaku pro sedm záchranářů a zraněnou osobu,“ popsal Deníku člen záchranářského týmu Jan Suchna.

Cílem této části výcviku byla podle něj simulace nouzového bivaku z důvodu sněžné bouře, která znemožňovala další transport. „V podmínkách, které skýtaly místy až jeden a půl metru sněhu, rangeři vybudovali komplex záhrabů propojených tunely. Ve stavbě tohoto typu, kdy je buď celý záhrab kopán v hlubokém sněhu, nebo zastřešen větvemi a sněhem, se dá i v takovýchto mrazech, kdy teplota sahala v noci pod mínus deset stupňů, udržet teplotu kolem nuly,“ doplnil záchranář.

Ráno čekala záchranáře druhá část cvičení. Mezi obcemi Přebuz a Jelení byli na místech často navštěvovaných zimními turisty rozmístěni čtyři figuranti. „Cílem této části cvičení bylo ve dvoučlenných týmech na podnět telefonátu zraněnou osobu vyhledat, na místě stabilizovat a transportovat do improvizované ošetřovny. Zraněná osoba byla transportována v záchranném vaku s gore-texovým návlekem,“ dozvěděli jsme se od černošínských záchranářů.

Po dokončení této části cvičení se rangeři přesunuli do obce Přebuz, kde svoji dvoudenní akci vyhodnotili a ukončili.

„Bylo to jedno z mnoha cvičení, které záchranná služba Royal Rangers pořádá. Tuto zimu nás čeká ještě několikadenní cvičení na Kralickém Sněžníku v Orlických horách. Při těchto cvičeních standardně používáme skialpové lyže, sněžnice a pásovou čtyřkolku se saněmi uzpůsobenými k transportu zraněných osob,“ doplnil Suchna.

Figuranty si černošínští záchranáři vybírají sami ve svých řadách. Důvodem je to, aby se vžili do pocitů pacienta a jejich péče tak byla účinnější a konkrétnější.