VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Četba devadesáti knih odstartovala zájem o letce britského Královského letectva

Tachovsko - Soukromý historik a lektor jazyka českého Daniel Švec z Mýta u Tachova v rozhovoru pro Deník.

26.4.2016
SDÍLEJ:

DANIEL ŠVEC.Foto: Magdalena Marie Hanková

Životní osudy československých letců bojujících v britském Královském letectvu jsou středobodem zájmu soukromého historika z Mýta u Tachova. Těch příběhů je obrovské množství a každý z nich je jedinečný. Jak sám badatel Daniel Švec říká, je prakticky nemožné je vylíčit, natož prožít, procítit. I přesto bychom se o to měli nějakou měrou pokusit. Právě proto je snahou dostat osudy zmíněných letců více do povědomí veřejnosti, zvláště, jde-li o události staré i přes sedm desítek let. Však taky motto, vepsané na internetových stránkách historika, zní: nezapomínejme na své hrdiny.

Daniel Švec je povoláním lektor českého jazyka, učí v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Mariánských Lázních cizince český jazyk. Přednáší také na Univerzitě třetího věku – Západočeské univerzitě v Plzni a o svém velikém koníčku, úzké oblasti válečné letecké historie, vyprávěl v rozhovoru pro Deník.

Věnujete se poněkud netradičnímu koníčku. Oč vlastně jde?
Zabývám se tzv. Historical reenactmentem, což je v podstatě historická rekonstrukce. Pomocí dobových předmětů, materiálů ale i např. uniformy se spolu s dalšími nadšenci snažíme navodit prostředí určité doby. Chtěli bychom lidi vtáhnout do tohoto období, něco je naučit, něco připomenout, ale také vzbudit jejich zájem. V našem případě o osudy československých letců. Dělají to jednotlivci i celé historické kluby.

Českoslovenští letci
v Royal Air Force
Přednáší PhDr. Daniel Švec
06. května, 18:00 hodin
– Revis Tachov
09. května, 17:00 hodin
– MKS Planá
12. května, 18:00 hodin
– Knihovna Mar. Lázně

Seriál Západočeši ve službách RAF vychází pravidelně 
v našich regionálních Denících.

Jste také členem nějakého klubu?
Ano. Jsem členem Klubu vojenské historie 276th Sqdn. Nejen s klubem, ale i sám iniciuji pořádání pietních aktů, při nichž vzdáváme čest padlým československým letcům Royal Air Force. Také píši články do Plzeňského deníku a dalších okresních Deníků o těchto letcích a snažím se různými přednáškami právě znovu připomenout tyto hrdiny našemu národu, že máme být nač hrdí.

Jak pátráte po historických faktech?
Hlavně pátrám v odborných publikacích, v dobových dokumentech, snažím se najít příbuzné a pamětníky, kteří znali naše letce. Už se podařilo sehnat materiály na nějakých patnáct článků včetně fotografií. Našel jsem skutečné příbuzné, kteří žijí v České republice, a byli mi ochotni sdělit nějaké informace.

To jsou převyprávěné příběhy. Kolik ale ještě po těch letech žije stíhačů, kteří mohou sdílet své osudy?
V současné době žijí dva českoslovenští stíhači. Jeden z nich je Miroslav Liškutín, žije v Anglii, jeden pak u nás. Velmi aktivní je pan generál Emil Boček, který se často zúčastňuje různých akcí. Dalším žijícím je letec pozorovatel generál Imrich Gablech.

Chystáte přednášky v Tachově, Plané i Mariánských Lázních. Co mohou návštěvníci čekat?
Připomeneme si cesty našich pilotů do zahraničního odboje. Dostávali se tam různými cestami. Vybral jsem si čtyři osudy lidí, které mne velice zaujaly. Dva z nich jsou známé. Jde o legendy letectví generálporučíky Fajtla a Peřinu. Pak zmíním dva méně známé příběhy 
a to o jediném našem leteckém maršálovi Karlu Janouškovi, a skoro neznámý příběh Františka Truhláře, který měl velmi nešťastný osud, kdy si dvakrát prošel popálením a plastickými operacemi. Dvakrát se z toho musel dávat dohromady a to je velmi krutý osud. Shrnuto, jde o přednášky o několika pilotech, kteří šli bojovat za naši vlast do RAF.

Kde jsou kořeny vašeho zájmu o letce bojující v britském Královském letectvu 
a o jejich příběhy?
To už bylo na střední škole, kdy jsem musel číst a připravit se k maturitě. Tehdy mi paní učitelka dala přečíst jednu knihu od generála Fajtla – Sestřelen, to mne motivovalo a než jsem došel za rok a půl k maturitě, tak jsem přečetl na devadesát knížek. To byl můj rekord a to mne nastartovalo. Pak jsem se při jedné příležitosti setkal s panem plukovníkem Úlehlou, což byl nejdříve střelec a pak i stíhač. Vyprávěl mi všechny možné příběhy. Přes něj jsem se dostal k pánům generálům Fajtlovi a Peřinovi, se kterými jsem mluvil a zjistil jsem, že ti lidé i po tolika letech nám mají co říci. Mají v sobě hluboké morálno, základ, který je proč obdivovat.

Jaký příběh vás oslovil více než ty ostatní?
Příběh Františka Peřiny mne dostal tím, že v pouhých několika dnech dosáhl rekordu v počtu sestřelů. To samo o sobě je dosti obdivuhodné. V jedné letecké akci byla čtveřice pilotů, kteří měli tři sestřely. Dva piloti jeden sestřelený letoun další dva piloti dva sestřely. Francouzští zbrojíři spočítali, že vystříleli dohromady kolem sedmi tisíc nábojů. František Peřina na toho svého potřeboval jen dvě stě nábojů. To znamená, že těch šest tisíc osm set se rozdělilo mezi ty další tři piloty. To ukazuje, jaký to byl skvělý střelec. Už před válkou vyhrál celorepublikové závody ve střelbě.

Autor: Antonín Hříbal

26.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení