VYBRAT REGION
Zavřít mapu

CHKO Český les mapuje se svazem ochránců motýly

Tachovsko - Do dnešních dnů bylo už proukoumáno bezmála čtyřicet lokalit

1.4.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ivan Babej

Již dva roky se provádí na území Českého lesa ve spolupráci Správy CHKO se Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kladská podrobné mapování denních motýlů.

„Do současné doby, bylo prozkoumáno šestatřicet lokalit a zaznamenáno devětačtyřicet druhů těchto krásných a vzácných živočichů,“ uvedla Barbora Nováková z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Tento nedostatek se ukázal zcela zjevný při zpracování atlasu rozšíření denních motýlů, kde pro mnohé oblasti Českého lesa neexistovaly záznamy o výskytu ani takových běžných druhů, jakými jsou babočka paví oko nebo žluťásek řešetlákový.
„Většina zaznamenaných druhů jsou běžné druhy luk a pastvin, které jsou v Českém lese převažujícím biotopem mimo les. Ovšem i takové nálezy přinášejí důležité informace a to především o stavu přírody v daném území,“ dodala Nováková.

Během průzkumu byly zjištěny také některé zvláště chráněné druhy nebo druhy uvedené v červeném seznamu.
„Jmenujme například batolce duhového, běláska ovocného, hnědáska rozrazilového nebo otakárka fenyklového,“ sdělila Nováková.
Motýli střední Evropy jsou ohroženi ze dvou příčin. „Za prvé strádají nedostatkem vhodných stanovišť,“ podotkla Barbora Nováková.

Druhově chudé louky a pastviny na rozlehlých lánech neposkytují ani dostatek živných rostlin, ani úkryty a závětří nezbytné pro životní cyklus motýlů. „A takové v současné kulturní krajině převládají. Za druhé řada lokalit, které by mohly druhovým složením vegetace a svou strukturou motýlům vyhovovat, je nevhodně obhospodařována. Ať už jde o jednorázové celoplošné sečení, nebo naopak o ponechání špatně přístupných lokalit samovolnému vývoji, který vede k jejich zániku rozvojem sukcesních dřevin, případně jejich přímé cílené zalesnění,“ doplnila Nováková.

Výsledky celého projektu by měly sloužit jako podklady pro ochranu motýlů Českého lesa a to zejména přes podporu vhodných způsobů obhospodařování na lokalitách se zjištěným výskytem vzácných druhů.

Autor: Josef Holek

1.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení