VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chovatelé bilancovali: loňský rok byl sice úspěšný, ale nedaří se získat mládež

Stříbro - V chovatelské organizaci ve Stříbře působí v současnosti v několika odborných sekcích třiatřicet chovatelů.

26.3.2014
SDÍLEJ:

ÚČASTNÍCI výroční schůze stříbrské chovatelské organizace při jednání. Foto: Zdeňka Kantová

Na pravidelné výroční schůzi se sešli chovatelé ze Stříbra. Zhodnotili při ní uplynulou sezonu, která přinesla nemalé úspěchy.

V úvodu jednání přednesl svůj příspěvek předseda stříbrské organizace Antonín Stehlík. Z jeho zprávy zaznělo, že i nadále pokračovala rekonstrukce chovatelského areálu. „Byly zhotoveny svépomocí nové voliéry pro okrasné ptactvo a postupně je opravován i výstavní fundus. Kromě tradičních trhů, které se konaly každou první sobotu v měsíci, se mohli zájemci účastnit i dalších chovatelských akcí," uvedla Deníku za chovatelskou organizaci Zdeňka Kantová.

Areál hostil například jubilejní 20. bodovací výstavu mláďat králíků, holubů a drůbeže, doplněná expozicí okrasného ptactva nebo šestou propagační výstavu okrasného ptactva. „Právě jubilejní výstava byla stěžejní akcí celého roku, protože se na ní podíleli i chovatelé z Vohenstraussu a byl připraven i doprovodný program. Akce byla velmi kladně hodnocena nejen zástupci města a kraje, ale i návštěvníky a chovatelskými odborníky," dodala Kantová.
Chovatelé se prezentovali i na akcích mimo Stříbro. Účastnili se výstav v Tachově, Bezdružicích, Kladrubech, Nečtinách i v Lysé nad Labem. Zastoupení měli i na regionální výstavě Plzeňského a Karlovarského kraje v Kralovicích. V závěru roku si prohlédli chovatelskou výstavu u přátel ve Vohenstraussu.

Stříbrská organizace má 33 členů. „V průběhu roku požádali o přijetí tři členové," uvedla Kantová. Do 20 let věku má organizace dva členy, nejvíce členů je ve věkovém rozmezí od 41 do 70 let. Těch je 18. „Z uvedeného přehledu vyplývá, že stárneme a neomlazujeme," konstatovala chovatelka.
Králíci

Činnost chovatelské organizace je rozložena do jednotlivých sekcí.

Chovem králíků se v roce 2013 zabývalo šest chovatelů, kteří reprezentovali organizaci svými chovy nejen na Tachovsku. Z chovaných plemen jsou nejvíce zastoupeni malí berani ve dvou barevných rázech a králíci vídeňští. Registrováno bylo za organizaci 84 králíků. „Dva chovatelé jsou organizováni ve specializovaném klubu," sdělila za odbor králíků Jana Kantová.

Holubi

„V naší základní organizaci je sedm chovatelů holubů. Chováme 10 plemen ve 14 barevných rázech a 16 kresebných varietách. Jsou to plemena Benešovský holub, Český stavák, Francký štítník, Moravský voláč, Moravský pštros, Prácheňský káník, Rys, Gigant, Indický pávík, Kalifornský. Dohromady máme na našich holubnících 155 párů holubů. Naši chovatelé velmi dobře reprezentovali na výstavách v okrese Tachov ale i mimo něj. Byli jsme i úspěšní na krajské výstavě v Kralovicích," uvedl Jakub Šedivý.

Drůbež

V chovu drůbeže je setrvalý stav. Počet chovatelů se nezměnil. Šestice chovatelů se věnuje Slepicím, kachnám, husám a další drůbeži několika plemen. Drůbežáři obeslali v minulém roce nemálo výstav ve svém okolí. Velmi těžká práce čekala na posuzovatele jubilejní výstavy, protože na posouzení čekalo 36 plemen vodní a hrabavé drůbeže v 67 voliérách v počtu necelých 200 kusů.

Okrasné ptactvo

Chovatelé okrasného ptactva a kanárů se aktivně účastnili všech akcí pořádaných organizací. Počínaje brigádnickou a konče výstavní činností. Svoji expozici měli i na 20. jubilejní výstavě v září. Na této výstavě bylo jako nejlepší vyhodnoceno ptactvo chovatele Švehly. Šestá propagační výstava okrasného ptactva v listopadu předvedla v 55 voliérách a klecích téměř 250 zpěváčků. Svoji premiéru měly i nově zhotovené voliéry pro velké papoušky. Návštěvníci obdivovali papoušky ze všech světadílů, počínaje drobotinou a konče velkými papoušky. Mnozí využili příležitosti k nákupu.

Mladí chovatelé

Činnost mladých chovatelů v organizaci stagnuje. „Přestože pořádáme každoročně nejméně dvě akce určené pro děti, nedaří se nám mládí přitáhnout k chovatelství. V loňském roce byla v organizaci pouze jedna chovatelka do 18 let, která se zabývá chovem králíků a terarijních zvířat," uvedla Jana Kantová.

V roce 2013 se neuskutečnilo pro nezájem základních organizací okresní kolo soutěže mladých chovatelů, a tak okres Tachov neměl zastoupení v celostátním kole. Možná se ale blýská na lepší časy, o činnost ve spolku projevili zájem noví  mladí chovatelé.

Co letos

Chovatelé připravili plán práce a nastínili rozpočet na letošní rok. Kromě tradičních trhů každou první sobotu v měsíci se budou zúčastňovat farmářských trhů, uspořádají zářijovou a listopadovou výstavu a zúčastní se akcí ostatních organizací na Tachovsku. Nadále budou rozvíjet spolupráci s městem Stříbrem, městem Vohenstrauss a s přáteli chovateli ve Vohenstraussu.

Několik chovatelů na schůzi převzalo různá vyznamenání a čestná uznání.

Výroční členské schůze byla kromě starosty Stříbra Bohuslava Červeného, senátora  Miroslava Nenutila a poslance Václava Votavy přítomna i delegace chovatelů partnerského chovatelského spolku z Vohenstraussu.

Autor: Jiří Kohout

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení