VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chráněný Černošínský bor aneb Příroda zkrátka ví své

Černošín – Za černošínskými humny, na úpatí Vlčí hory a co by kamenem dohodil od fotbalového hřiště, nachází se přírodní památka Černošínský bor.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Chráněný zimstrázek alpský v Černošínském boru. Foto: Miroslav Trégler

Chráněné území je téměř učebnicovým příkladem toho, že příroda – navzdory našim přáním – si jde svojí vlastní cestou. Vztahy organismů mezi sebou a organismů s prostředím (původní obsah dnes široce a často mimo rámec používaného pojmu ekologie) nelze jen tak ošálit.

O čem vlastně mluvím? O tom, že bor pomalu přestává být borem, nebo alespoň se čím dál více liší od všech možných typů přirozených borů, o nichž se dočteme v odborné literatuře. Důvod je prozaický, ačkoli jsme v chráněném území, jde o les kulturní, vysazený člověkem, z pohledu druhového složení dřevin ve značně zjednodušené a nepřirozené podobě. Podíváme–li se na stávající vegetaci a geologické podloží (od východu kyselé fylity, od západu čtvrtohorní písčito – hlinité sedimenty živené neovulkanickým masívem Vlčí hory), můžeme odhadnout, že se z hlediska přirozené či potenciální vegetace nacházíme někde na přechodu mezi kyselými doubravami a květnatými bučinami. Z toho lze odvodit, že přirozený vývoj – jež by měl být zejména cílem ochrany každého lesního chráněného území – povede postupně k jiné formaci než je borový les.

Co tedy v Černošínském boru zatím chránit? Rozhodně populace některých vzácných a chráněných druhů. Říkám zatím, protože druhy a vegetace jsou spojenou nádobou.

Jaké zajímavé druhy rostlin můžete dnes v Černošínském boru spatřit? Začnu těmi, které rozhodně patří do borových lesů. Jsou to prha chlumní (arnika), zimostrázek alpský, hadí mord nízký, hruštička zelenokvětá, jalovec obecný. Dřívější výskyty kociánku dvoudomého či jednokvítku velekvětého zdají se být minulostí. Naposledy jsem je zde zaznamenával a fotil někdy v půli 90. let, od té doby je marně hledám.

Z dalších zajímavých bylin, které již však představují právě onen proud zástupců živnějších stanovišť, se zmíním o vemeníku zelenavém, pcháči bezlodyžném, srpici barvířské. V roce 2004 jsem ve světlině ve východní části území našel dva kvetoucí hořce hořepníky. Z dřevin stojí za zmínku výskyt několika keřů celkem teplomilného jeřábu dunajského. Tento jeřáb, stejně jako některé jiné druhy, přežívají v oblasti Vlčí hory díky výhřevnému a bazickému čediči (olivinický nefelinit) vrcholového masívu a geomorfoligii okolí. Zaříznutá údolí Mže a jejích přítoků umožňují v horních partiích a na hranách skal a sutích existenci teplomilnějších a suchomilnějších organismů.

Co říci na konec? V rámci zpracování botanické inventarizace území, navštěvoval jsem od jara do konce léta letošního roku pravidelně přírodní památku. Poznatky lze zjednodušeně shrnout následovně – z lesa ustupují některé pro bory typické druhy a jsou naopak nahrazovány stále více mezofilními křovinami, rostlinami humóznějších listnatých lesů a smrky z okolních kulturních smrčin. Borový les, jako předmět ochrany, je v daném místě dlouhodobě neudržitelný. Příroda zkrátka ví své.

Miroslav Trégler

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Jednou z hlavních hvězd letošního Ještě jednoho festu byla kapela Trautenberk. Ta rozpoutala peklo jak na pódiu, tak pod ním.

Ještě jeden fest již klepe na dveře

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

Kosov – Pohodové odpoledne i večer můžete zažít v osadě Kosov u Boru při akci Kosovský dvorek.

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Tachov - Světecká jízdárna má za sebou další část z cyklu Dveře jízdárny dokořán. Na v pořadí čtvrtém koncertu se představilo další zajímavé těleso.

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení