K požárům špatně udržovaných komínů vyjíždějí hasiči stále častěji. To se týká také tachovského okresu. Jenom v minulém týdnu zde zasahovali ve dvou podobných případech.

„K požárům sazí a dehtových usazenin v komínech dochází stále častěji, a to i přesto, že majitelům nemovitostí ukládá čištění komínů a vybírání sazí vyhláška,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Alena Marešová.

Čištění komína musí být provedeno 2 – 6x do roka. A to v závislosti na druhu a výkonu připojeného spotřebiče.
Právě nedodržování intervalů čištění má největší příčinu požárů. „Požár komína je velmi riskantní z mnoha důvodů. Teplota při hoření sazí a dehtových usazenin může dosahovat až 1000 stupňů Celsia. Následkem takových teplot může dojít k popraskání komínového zdiva, úniku zplodin do obytných místností s následkem ohoržení zdraví a životů obyvatel,“ upozorňuje Alena Marešová.

Je potřebné si uvědomit, že správná zacházení vyžadují i na komín připojené tepelné spotřebiče, ať už se jedná o spotřebiče na pevná, kapalná nebo plynná paliva.
Nečistota v komíně v podobě sazí nebo dehtových usazenin může způsobit velké nepříjemnosti. Ať už dlouhodobé žhnutí a následný otevřený požár nebo otravu oxidem uhelnatým.

Co dělat, když k požáru sazí v komíně dojde? „Urychleně zavolat hasiče na linku 150 nebo 112. Do jejich příjezdu odstranit veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Požár sazí v komíně nikdy nesmíme hasit vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu. Do příjezdu hasičů se můžeme pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína,“ radí mluvčí hasičů Alena Marešová.