VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk míní, bobr mění, 
zazní v úterý v muzeu v Tachově

Tachov – Bobr evropský patří mezi ty druhy živočichů, které ve střední Evropě vymizely již před dávnými lety. Proto velkou pozornost naší veřejnosti upoutal jeho návrat.

13.2.2016
SDÍLEJ:

LOKALITA NA KOLMU je obývána bobry. Důkazy je vidět všude kolem. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Od 80. let minulého století začaly úspěšné pokusy o jeho opětovné vysazení, především ve Spolkové republice Německo a později i jinde, mj. také v ČR. Bobři se ve střední Evropě uchytili a k nám pronikli okolo roku 1990. Český les patřil mezi oblasti, kde jeho usazování v Čechách začalo, takže již na přelomu století zde žila životaschopná populace.

Návrat bobra vyvolal nadšení všech milovníků přírody a byl vlídně přijímán i nejširší veřejností. Časem se však dostavily problémy a nadšení mnohých značně opadlo. Bobr je totiž vynikající stavitel a vytváří celé systémy hrází, které vytváří na našich tocích časté rozlitiny a laguny. A tak se mu mnohde podařilo, narušovat lidské záměry ve využívání toků, mnohde hrozily i škody. Bylo nutno řešit problém s podemíláním např. mostků na silnicích a železnicích, zatápění úseků hospodářského lesa a v mezních případech i ohrožení lidských obydlí zatopením. Samozřejmě, lze si představit rozumnou regulaci výskytu bobra i realizaci opatření zabraňujících škodám. Jako ve všem v životě, je třeba hledat zlatou střední cestu a vytvořit podmínky, aby bobr u nás spokojeně žil a při tom neškodil. Bohužel mnozí z nás mají tendenci k změnám mínění „ode zdi ke zdi" a snaží se řešit takové situace extremisticky.

Státní ochrana přírody, jíž v Českém lese zastupuje Správa CHKO Český les, se snaží vytvářet podmínky k úspěšnému udržení bobra v naší oblasti a současně k zamezení negativních vlivů na lidské zájmy. Že je třeba vysoké míry tolerance je při tom pochopitelné.

K tomu je ovšem třeba dobře poznat život bobra a podmínky potřebné k jeho existenci. V Českém lese již po léta působí výzkumníci z Fakulty životního prostředí Zemědělské univerzity v Praze – Suchdole, a ve velké míře s nimi spolupracují pracovníci Správy CHKO Český les. Zooložka správy, Milena Prokopová má s bobry a jejich činností velké zkušenosti a tak může o nich naší veřejnosti mnoho povědět. Proto jí Muzeum Českého lesa nabídlo možnost o bobrech přednášet. V úterý 
16. února tedy bude mít v muzeu v Tachově od 17.30 hodin přednášku. Název je příznačný – „Člověk míní, bobr mění". Přijďte si tedy poslechnout něco o životě tohoto zajímavého živočicha, především o jeho „stavební" činnosti, jejich možných důsledcích pro lidské hospodaření a o opatřeních na řešení těchto konfliktů. Přednáška bude v bývalé knihovně františkánského kláštera, v jehož zdech dnes Muzeum Českého lesa sídlí. Je to místnost, která se dá dobře vytopit, takže se návštěvník nemusí obávat klášterního chladu.

Pavel Řepa

Autor: Redakce

13.2.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení