VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvičně se zřítila střecha haly

Tachov – Přesně v deset hodin se Tachovem rozezněly sirény vozidel hasičů, záchranky a policistů. Všechna auta směřovala ke sportovní hale. Námět cvičení složek Integrovaného záchranného systému zněl: při sportovním utkání se zřítila konstrukce střechy haly a uvnitř zůstalo pod sutinami několik zraněných osob.

23.5.2012
SDÍLEJ:

SLOŽKY INTEGROVANÉHO ZÁCHRANNÉHO SYTÉMU měly v Tachově společné cvičení, které mělo prověřit, jak dokáží spolupracovat a koordinovat svoji práci. Foto: DENÍK/Marie Podzimková

V chodbách haly to skutečně vypadalo hrůzostrašně. Všude byly navršené hromady suti, dřeva i železa a v tom leželi sténající zranění. Hasiči se k nim museli nejprve přes zborcené zdi dostat, uklidnit je, odhadnout rozsah zranění, naložit na nosítka, vynést ven a předat je do rukou zdravotnických záchranářů.

Ti je nejprve prohlédli venku, provedli kategorizaci zranění, uložili ve stanu a připravili k dalšímu transportu. Mezi tím přijížděli k místu neštěstí Tachované, které musela městská i státní policie držet v dostatečné vzdálenosti od haly. Přicházeli i příbuzní zraněných, jichž se na místě ujala psycholožka Hasičského záchranného sboru (HZS) Plzeňského kraje. Vše vypadalo jako skutečné a všichni brali své role se vší vážností a zodpovědností.

„Devět lidí bylo zraněno, jeden člověk nepřežil," konstatovala mluvčí HSZ Pavla Jakoubková. „Tým, který připravoval cvičení vytvořil spektrum zranění, k nimž by s pravděpodobností při reálném neštěstí mohlo skutečně dojít," uvedl vedoucí lékař záchranářů Karel Lysý. „Mezi ty nejtěžší zranění patřilo závažné tepenné krvácení, vyhřeznutí orgánů do dutiny břišní či tříštivá zlomenina stehenní kosti."

Plné ruce práce měla i psycholožka Blanka Rauscherová. „Je-li to potřebné a možné, poskytuji psychologickou péči raněným. Mým dalším úkolem je komunikovat s příbuznými, uklidňovat je, přijatelnou formou je informovat o zraněných, zajistit jim pohodlí, tekutiny, místo k odpočinku," uvedla psycholožka. K reálným zásahům vyjíždí několikrát do roka. „Tam bohužel většinou pracuji už jen s pozůstalými a někdy je opravdu těžké, zachovat si profesní odstup. Radíme lidem, aby své emoce neskrývali. Mají nárok na to být hysteričtí, plakat, křičet. Někdy je reálná událost natolik smutná, že slzy neudržím ani já," dodala.

Ve chvíli, kdy byli všichni zranění „transportováni" sanitami nebo vrtulníkem do nemocnic v Plzni a Stodu a akce ukončena, si asi nejvíc oddechl velitel zásahu Pavel Hrůša z tachovského pracoviště HZS. „Cíle byly splněny, koordinace složek IZS byla na dobré úrovni. Rozhodčí zjistili jen drobné nedostatky. Z těch se do příště poučíme. Proto se taková cvičení dělají, abychom eliminovali případné nedostatky," řekl.

Autor: Marie Podzimková

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení